GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

W Niemczech kierowcy pilnie poszukiwani/17.03.2015/ Niemieckim przewoźnikom autobusowym brakuje kierowców - potwierdził Niemiecki Związek Przewoźników. Na rynku jest co najmniej kilka tysięcy miejsc pracy do wzięcia

Niemiecki Związek Przewoźników (BDO) bije na alarm. Po analizie wyników ankiety, w której zapytano o sytuację na rynku niemieckie firmy autobusowe, zacznie się kampania poszukiwania kierowców. 74 proc. przewoźników z komunikacji miejskiej, turystyki oraz zakładów przewozów dalekobieżnych podaje w ankiecie, że największą przeszkodą w rozwoju ich firm jest właśnie brak kierowców.

- Od ręki moglibyśmy zatrudnić 2000 osób - mówi w rozmowie z DW rzecznik BDO Matthias Schroeter. Branża płaci średnio od 10 do 15 euro za godzinę, w zależności od regionu Niemiec, ponieważ każdy land ma własne stawki taryfowe.

Mówiąc o deficycie kierowców na rynku pracy Związek Przewoźników mówi wręcz o "największym zagrożeniu dla branży autobusowej". Zwłaszcza firmy, które obsługują trasy dalekobieżne poszukują kierowców. Dwa lata temu zmieniły się bowiem w Niemczech przepisy i rynek przewozów dalekobieżnych został otwarty dla branży autobusowej, co wcześniej było możliwe tylko w bardzo ograniczonym zakresie.

Gospodynie domowe za kółkiem

Także przewozy uczniów cierpią z powodu braku kierowców. Krótki czasy pracy sprawia, że takie oferty są atrakcyjne tylko dla niewielkiej grupy. Jeden z przewoźników w kraju Saary zdecydował się dlatego na zatrudnienie gospodyń domowych. - Łącznie trzy godziny rano i w południe panie siedzą za kierownicą autobusów - tłumaczył wtedy rzecznik jednej z firm.

Przewoźnik wpadł na ten pomysł po tym, jak na jego ogłoszenia zaczęły zgłaszać się kobiety. Po przeszkoleniu zatrudnił je. Takie rozwiązania są jednak wyjątkami. Odsetek kobiet w branży przewoźniczej wynosi w Niemczech poniżej 10 proc.

źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/kierowcy-pilnie-poszukiwani/a-18305489reklama
reklama
reklama
20141223 200x200 Image Banner 200 x 200