SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Studia w Niemczech. To musisz wiedzieć


/02.02.2015/ Niemcy są szczególnie atrakcyjnym miejscem na podjęcie studiów. Kraj poetów i myślicieli w środku Europy słynie z wysokiego poziomu życia. A do tego studiowanie Niemczech jest korzystne pod wieloma względami.

1. Nieodpłatne – płatne studia

Ze względu na astronomiczne czesne, studenci muszą zaciągać kredyty, w USA w wysokości średnio 25 tys. euro, w Wielkiej Brytanii ok. 50 tys. Dlatego rozglądają się za tańszymi możliwościami podjęcia studiów, np. w Niemczech.

Kiedyś nie było czesnego na niemieckich uczelniach. Dopiero w roku 2000 wprowadzono je na większości wyższych uczelni - za każdy semestr po 500 euro, co jest względnie małą sumą. Jednakże czesne to było przedmiotem sporów, więc je prawie wszędzie cofnięto i zastąpiono bardzo niskimi opłatami..

Mimo to warto wiedzieć, że: tylko studia na uczelniach publicznych są tak tanie. Chcesz studiować na uczelniach prywatnych, musisz głębiej sięgnąć do portfela. Ponadto na studia na niektórych kierunkach musisz stanąć do konkursu. A potem studiujesz według trybu i na warunkach, jak wszyscy inni.

2. Workaholiciem w Niemczech nie zostaniesz

Studenci z krajów pozaunijnych muszą mieć wizę studencką, która ogranicza pozwolenie na pracę do 120 pełnych dni lub jeśli jest to praca tylko przez pół dnia - do 240 dni w roku. Podczas semestru studentom wolno pracować tylko 20 godzin tygodniowo. Ale koszty utrzymania w niemieckich miastach są niższe od porównywalnych kosztów w USA i Wielkiej Brytanii, szczególnie, jeśli chodzi o czynsze, żywność, ubezpieczenie chorobowe i środki komunikacji publicznej.

Studenci z krajów członkowskich UE mogą złożyć wniosek o wsparcie finansowe na studia tzw. BAföG. Przyznawane jest ono w połowie ze środków publicznych, w połowie jest kredytem, który po studiach trzeba zwrócić, ale bez oprocentowania.

Studenci z krajów spoza UE mogą otrzymać BAföG tylko w drodze wyjątku.

Dobra rada: Nie wpadnij na pomysł, żeby w Niemczech pracować nielegalnie. Pracodawca nie tylko Cię wykorzysta. Grozi Ci wydalenie, jeśli Cię nakryją.

3. Tak dostaniesz stypendium

Obcokrajowcy mają w Niemczech dostęp do różnych form wsparcia i stypendiów. Wszystko jedno, co studiujesz. Wystarczy, że będziesz miał dobre oceny w indeksie, będziesz zdeterminowany i uparty. Wtedy skądś popłyną pieniądze.

Większość stypendiów otrzymasz w DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej)

Ale jest jeszcze całe mnóstwo innych fundacji, które przyznają stypendia tylko na konkretne kierunki studiów. Jeśli uda Ci się zdobyć takie stypendium, będzie to miało dobry wpływ na Twoje późniejsze starania o pracę.





Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/studia-w-niemczech-to-musisz-wiedzie%C4%87/a-18222130


reklama
reklama
reklama
20141119_banner_sale40 zanox_BJ750x100 Image Banner 750 x 100
alternate_s_120x120
120 x 600 Banner Summer Flights