GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Bydgoska Pesa ma  podobny problem w Niemczech do producenta Pendolino?


/16.01.2015/ Pesa to znany polski producent pociągów. Wyroby tej polskie fabryki znane są również poza granicami naszego kraju. Pesa stoi przed niemieckim szlabanem – pisały media. Bydgoska fabryka pociągów ma kłopot z uzyskaniem homologacji dla dwunastu spalinowych składów, mających mknąć po szynach za zachodnią granicą. Od tego zależy wejście i utrzymanie się na niemieckim rynku kolejowym.

Jak pisały media podobny problem miał Alstom, który dostarczył pociągi Pendolino dla PKP Intercity. Sprzedaż pociągu do innego państwa oznacza konieczność uzyskania niezbędnych homologacji.

reklama


Dwanaście pociągów bydgoskiej Pesy miał użytkować Oberpfalzbahn. Jak podawał www.biztok.pl wartość kontraktu z Niemcami szacuje się na 140 milionów złotych. Producent zapewnił, że składy są gotowe do "procedury odbiorczej". Ale jak informowały media nie wiadomo jednak, kiedy ona nastąpi.

Pojawiły się też różne spekulacje na temat przeciągającej się finalizacji kontraktu.

www.biztok.pl pisał, że pociągi nie zmieściły się w skrajni i zawadzały o peron, a usunięcie usterek jest praktycznie niemożliwe. Pesa zdementowała te informacje, zapewniając, że nie dotyczą tego kontraktu. Kilkutygodniowe opóźnienia w procesie uzyskania homologacji w Niemczech do rzadkości nie należą. Ale to nie oznacza, że Pesa może być spokojna. Wspominany portal pisze wręcz, że  firma znalazła się w nie lada kłopocie. Pojawia się pytanie czy i kiedy zostanie sfinalizowany kontrakt z niemieckimi kolejami? Porażka była by bolesnym uderzeniem w prestiż bydgoskiej firmy. Mogłaby też utrudnić w przyszłości zawieranie lukratywnych kontaktów nie tylko z Niemcami ale innymi zagranicznymi partneramiŹródło: http://www.biztok.pl/biznes/pesa-miala-podbic-niemcy-a-ma-problem-podobny-do-producenta-pendolino_a19810

reklama
reklama
reklama
banners_280514 300x250 Image Banner 300 x 250
banners_1911 300x600_4502w Image Banner 300 x 600
Office 365 1TB