SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

„Droga Krzyżowa” rozpoczęła Tydzień Filmu Niemieckiego we Wrocławiu









Fot źródło: https://www.dropbox.com/sh/7tfmn9hyxonw225/AADSWuMN9Pqe-COfGXjWU4x1a/Droga%20krzyzowa?dl=0#lh:null-droga%20krzyzowa.jpg

/15.11.2014/ We Wrocławiu rozpoczął się kolejny już Tydzień Filmu Niemieckiego. Imprezę zorganizował niemiecki Konsulat Generalny we Wrocławiu. Miejsce wyświetlania niemieckich filmów jest Kino Nowe Horyzonty w centrum stolicy Dolnego Śląska.

Tydzień Filmu Niemieckiego otworzyła nie kto inny jak nowa Konsul Generalna RFN we Wrocławiu pani Elisabeth Wolbers. Nie zabrakło również znanego organizatora festiwali filmowych Romana Gutka. Ponadto na sali było wielu rożnych gości. Na pierwszy ogień poszedł film Droga Krzyżowa / tytuł w oryginale Kreuzweg/ w reżyserii Dietricha Brüggemanna. Film bardzo mocny, zmuszający do zastanowienia się nad fanatyzmem. W tym wypadku chodziło o fanatyzm religijny. „Droga Krzyżowa” jest oskarżeniem reżysera wysuwanym  pod adresem Kościoła Katolickiego. Jednak fanatyzmem religijnym zagrożone jest każde inne współczesne wyznanie. Akcja filmu jest nieco przerysowana,  mało realistyczna, ale wielką zaletą „Drogi Krzyżowej” jest ciekawa trzymająca w napięciu akcja. Film nie pozostawia widza obojętnym, ani nie pozwala zapomnieć o sobie zaraz po wyjściu z sali kinowej. Zmusza do myślenia i do refleksji nie tylko nad smutnym, wręcz tragicznym losem głównej bohaterki filmu, lecz nad wieloma poważnymi problemami. Między innymi nad fanatyzmem wszelkiej maści.


Opis filmu:

„14 letnia Maria dorasta w bardzo religijnej rodzinie, która należy do Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X i żyje według tradycyjnych, ortodoksyjnych katolickich nakazów wiary. Dziewczyna, uczęszczając do szkoły publicznej i kontaktując się z rówieśnikami, stale konfrontowana jest ze stylem życia, którego jej rodzina, a w szczególności matka, nie akceptuje. Maria nie może śpiewać w chórze ani brać udziału w lekcjach gimnastyki, ponieważ muzyka, z jaką się tam styka, jest wytworem szatana. Każda próba odstępstwa od surowych reguł bractwa jest piętnowana, także z tego powodu, że Maria przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Podczas lekcji religii młody ksiądz, wyjaśniając dogmaty wiary, używa bardzo dobitnego i metaforycznego języka. Wrażliwa i ciągle napominana za swój niezbyt pokorny stosunek do Boga i rodziny dziewczyna przyjmuje jego przykazania dosłownie. Skoro kapłan twierdzi, że Jezus potrzebuje od wiernych ofiary, to należy tę potrzebę zrealizować. Maria postanawia poświecić swoje życie, wierząc, że dzięki temu jej chory trzyletni brat zacznie mówić.

Surowość zasad, o jakich opowiada film, przekłada się na surowość formy, jaką swojemu filmowi nadał reżyser. Historia Marii opowiedziana została w 14 epizodach odpowiadających 14 stacjom drogi krzyżowej. Każdy rozdział został nakręcony w jednym ujęciu. Film Dietera Brüggemanna jest ważnym głosem w dyskusji o roli religii w świeckim państwie i reprezentujących je instytucjach”.


Źródło: http://www.kinonh.pl/film.do?id=10935#opis

reklama
reklama
reklama
GRATIS dostawa i zwrot
0207 120x600_austria_020714 Image Banner 120 x 600

Czytaj ponadto:

Tydzień Filmu Niemieckiego 2014 Wrocław / program/

/28.10.2014/ Już 14 listopada zacznie się Tydzień Filmu Niemieckiego we Wrocławiu.…więcej