DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama

W Krzyżowej odbyły się obchody z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania


W Krzyżowej na Dolnym Śląsku odbyły się obchody z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania. Rozpoczęło je nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem arcybiskupa Alfonsa Nos sola oraz biskupa Ryszarda Bogusza. Później odbywała  się dwudniowa konferencja "25 lat polsko-niemieckiego pojednania. Znaczenie dla Europy i przykład dla świata".


20 listopada przyjadą do Krzyżowej: premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Obie panie  przybędą aby świętować nieco spóźnione w obchody 25-lecia historycznej mszy w Krzyżowej.


12 listopada 1989 roku w Krzyżowej na Dolnym Śląsku została odprawiona Msza Pojednania, w której głównymi aktorami byli premier RP  Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz RFN Helmut Kohl. Spotkanie obydwu szefów rządów uchodzi za początek nowego rozdziału w relacjach pomiędzy Polską a Niemcami.

Wprawdzie spotkanie niekomunistycznego premiera Polski oraz kanclerza jednoczących się Niemiec, nie niosło za sobą żadnych konkretnych uzgodnień – to jednak zyskało sobie symboliczne znaczenie.  Msza Pojednania w Krzyżowej była częścią wizyty Kohla w Polsce, podczas której poruszono między innymi kwestie granicy na Odrze i Nysie oraz problem odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w II wojnie światowej.


W czasie konferencji jaka miała miejsce z okazji tegorocznych obchodów historycznej mszy zabrało głos wielu znakomitych gości z Polski i Niemiec.

Dyrektor zarządzający „Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży” Paweł Moras mówił, że w budowaniu dobrych relacji ważną rolę odgrywa młodzież. Ciekawą anegdotą podzielił się ze słuchaczami prof. Klaus Ziemer, z Instytutu Politologii UKSW. Zapytał swoich niemieckich studentów czy to czy są dumni z bycia Niemcami? Dodał, że dla  pokolenia starszych Niemców, obarczonego balastem wojennym odpowiedź na takie pytanie wcale nie była by oczywista. Dzisiejsze Niemcy to funkcjonująca demokracja, względny dobrobyt. Państwo z którego mogliby być Niemcy naprawdę dumni. Elisabeth Wolbers, Konsul Generalna Niemiec we Wrocławiu  powiedziała, że do niedawna była jeszcze na niemieckiej placówce dyplomatycznej w Moskwie. Miała inną perspektywę patrzenia na relacje z takimi państwami jak Polska czy Ukraina. Pochwaliła obecny stan stosunków polsko -niemieckich. Przywoływała przykład, iż w tym czasie przez jedną z instytucji we Wrocławiu był emitowany niemiecki film.  Elisabeth Wolbers powiedziała, że o jakości stosunków pomiędzy Polską a Niemcami świadczy fakt, że  nie wszystkie wydarzenia czy inicjatywy jakie mają miejsce w relacjach polsko -niemieckich muszą odbywać się tylko z inicjatywy konsulatu. Ale organizują je różne instytucje i organizacje.

Według oceny wielu uczestników debaty przykład, przecież nie zawsze łatwych relacji polsko- niemieckich – mógłby być wzorem dla innych poróżnionych państw i narodów. W tym kontekście przywoływano Ukrainę, Rosję a nawet kraje bałkańskie.


24.09 6_miesiecy_za_0 Image Banner 120 x 160
24112014 160x600 Image Banner 160 x 600