GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Minimalna stawka za godzinę 8,5 euro! W Niemczech od 1 stycznia 2015


/07.10.2014/ Do 1 stycznia 2015 roku zostało już niewiele czasu. Od tej daty zacznie obowiązywać u zachodniego sąsiada powszechna płaca minimalna (Mindestlohn). Jej wysokość wyznaczono na 8,50 euro za godzinę. Nowych zasad  najbardziej obawia się branża rolnicza. Trwają spekulacje czy bauerzy faktycznie zaczną tyle płacić pracującym u nich sezonowo Polakom?  Nie ma pewności czy sytuacja polepszy się pomocy domowych i opiekunek, wśród których także dominują przybysze z Polski?

Niemieckie związki zawodowe, które są bliskie SPD, drugiej najsilniejszej parti w Niemczech, wymusiły wprowadzenie powszechnie obowiązującej płacy minimalnej.

Teraz w RFN  ponad 3 mln zatrudnionych zarabia poniżej 8,50 euro za godzinę. Związkowcy cieszą się ze swojego sukcesu, ale  pracodawcy już niekoniecznie. Ci ostatni obawiają się daty 1 stycznia 2015 roku. Bauerzy straszną nawet tym, że branża ogrodnicza w Niemczech ulegnie powolnej likwidacji. Podobnie niewiadomo co dalej z pośrednikami zajmującymi się wyszukiwaniem posad dla opiekunek i pomocy domowych?

Od 1 stycznia 2015 roku godzinowa stawka minimalna 8,50 euro będzie obowiązywać w całych Niemczech. We wszystkich sektorach i zawodach. Ale są od tej reguły wyjątki takie jak:

- nie dotyczy młodocianych, czyli osób poniżej 18. roku życia,

- nie dotyczy bezrobotnych pozostających od dłuższego czasu bez pracy (tylko przez pierwsze 6 miesięcy pracy w nowym zakładzie),

- nie dotyczy osób odbywających praktykę lub staż zawodowy,

- wszędzie tam, gdzie już teraz obowiązują stawki minimalne wynikające z umów zbiorowych ich wysokość może zostać zachowana na obecnym poziomie (nawet, jeśli są niższe od stawki 8,50 euro/godz.) do końca 2016 roku.

Bardzo ważne zwłaszcza dla Polaków są zasady dla pracowników sezonowych. W tym sektorze pracuje szczególnie wielu naszych rodaków. W przypadku pracowników sezonowych wydłużono z 50 do 70 liczbę dni, przez jakie bauerzy mogą zatrudnić pracownika nie opłacając (z wyjątkiem ubezpieczenia wypadkowego) składek ubezpieczeniowych. Ustawodawca, aby ulżyć pracodawcom zgodził się na to, że ze stawki 8,50 euro/godz. ci będą mogli potrącić pracownikowi z pencji za koszty zakwaterowania.

Niemiecka gazeta „Handelsblatt” napisała nawet, że uchwalenie w Niemczech stawki minimalnej na godzinę jest “historyczną chwilą” zarówno na pracodawców jak i pracobiorców. Jednak jak dodaje ten znany gospodarczy dziennik, to postanowienie jest krytykowane zarówno przez jednych jak i drugich. Z kolei według niemieckiej agencji prasowej dpa aż 3,7 miliona pracobiorców będzie otrzymywać płacę minimalną.



Źródła: dpa.de handelsblatt.de interia.pl


reklama
reklama
reklama
benery_030713 Image Banner 180 x 150
banners_10062014 750x200 Image Banner 750 x 200
www.1and1.pl