DOLNY ŚLĄSK KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA
reklama
reklama
reklama

Frank-Walter Steinmeier  gościem ordynacji rabinów we Wrocławiu


/02.09.2014/ Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier przybędzie do Wrocławia 2 września br. W synagodze weźmie udział w uroczystym wprowadzeniu w urząd czterech nowych rabinów i trzech kantorów.


Jest to pierwsza po drugiej wojnie światowej uroczystość ordynacji absolwentów tej uczelni we Wrocławiu.
W przededniu uroczystości i przyjazdu niemieckiego ministra spraw zagranicznych w synagodze została zorganizowana specjalna konferencja prasowa. Przedstawiciel Kolegium im. Abrahama Geigera w Berlinie zapowiedział, że oprócz wspomnianego ministra spraw zagranicznych będzie wielu znamienitych gości ze świata polityki z Polski i Niemiec. Dodał przy tym, że w Niemczech czołowi politycy bardzo często biorą udział w takich uroczystościach jak ta we wrocławskiej synagodze. Jest to znak, że liczą się ze środowiskami żydowskimi i ich organizacjami.

„We Wrocławiu żyła niegdyś jedna z najznamienitszych gmin żydowskich Europy. Od najdawniejszych czasów żydowscy mieszkańcy tego miasta współkształtowali jego życie kulturalne, duchowe i polityczne. Wrocław – podobnie jak cały świat – wiele zawdzięcza osobistościom takim jak Ferdinand Lassalle, Sigismund Asch, Edith Stein czy Fritz Stern. Od czasu założenia 160 lat temu Żydowskiego Seminarium Teologicznego, pierwszego nowoczesnego seminarium rabinackiego w Europie, Wrocław odgrywał wybitną rolę również w dziedzinie teologiczno- akademickiej. Wielki uczony, rabin Abraham Geiger należał do grona założycieli zarówno wrocławskiego Żydowskiego Seminarium Teologicznego, jak i – kilka lat później – Wyższej Szkoły Nauk Judaistycznych w Berlinie”. To słowa niemieckiego ministra spraw zagranicznych Franka Waltera Steinmeiera, zamieszczone w publikacji dotyczącej wrocławskiej uroczystości.


Podczas wrocławskiej konferencji prasowej zaprezentowali się przyszli rabini i kantorzy. Obecni byli też goście z Izraela, Afryki Południowej i Niemiec. Mówiono o tym, że na uczelniach rabinicznych na całym świecie studiuje coraz więcej kobiet. Jest to na pewno znak czasów i zmian, jakie zachodzą w obrębie kultury żydowskiej. Przyszli rabini obejmą posady w różnych krajach.


Kolegium Abrahama Geigera zostało utworzone w 1999 roku. Jest to już szósta ordynacja istniejącego przy Uniwersytecie w Poczdamie liberalnego seminarium rabinackiego i szkoły teologii żydowskiej. Ośrodek ten kształci rabinów oraz kantorów.