GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

                       poprzednia     następna

Cd. Str. 2 Central Europe Energy Partners.Rok przemysłu – rok dla przemysłu

Niezwykle ważnym uzupełnieniem tych działań było „MEMORANDUM dotyczące energii i celów klimatycznych na lata 2020-2030.”, które w marcu CEEP złożył na ręce Hermana van Rompuya.

Na przełomie kadencji Parlamentu i Komisji Europejskiej skutecznie wnioskowaliśmy, aby decyzje w odniesieniu do klimatu i polityki w sektorze energii pozostały w gestii nowego Parlamentu, Rady i Komisji, które powinny mieć więcej czasu, aby rozważyć złożoność tej problematyki, uwzględniając przede wszystkim zrównoważone podejście do aktualnej sytuacji gospodarczej UE i kwestii klimatycznych w skali globalnej.

Prace związane z „węglem” będziemy prowadzić dalej w Parlamencie Europejskim w nieco zmienionej formule: „Węgiel i Stal”. Chodzi o to, że sprawy węgla mają znacznie szerszy aspekt. Od surowca, którym jest węgiel, poprzez elektrownie węglowe, do odbiorców energii elektrycznej i konsumentów węgla. Tej formule będzie patronować profesor Jerzy Buzek, przewodniczący ITRE.

Temat, który ciągle wraca – bezpieczeństwo sektora energii

W kwietniu 2014 roku tradycyjnym już forum prezentacji dorobku, możliwości i propozycji CEEP stał się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, jedno z najbardziej reprezentatywnych spotkań biznesu i polityki w Europie Centralnej. Wśród najważniejszych kongresowych dyskusji i prezentacji znalazł się nasz panel „Wspólny rynek energii w Europie”.

Ubiegłoroczną dyskusję zdominowała kwestia bezpieczeństwa w europejskim sektorze energii. Wymowa większości wystąpień była jednoznaczna. Europa zabrnęła zdecydowanie za daleko w realizacji ambitnych celów polityki klimatycznej, kładąc na „zielonym ołtarzu” miejsca pracy, bezpieczeństwo socjalne i ekonomiczne kontynentu, a wreszcie już nie tylko przyszłość, lecz w ogóle istnienie przemysłu. W konsekwencji płacimy w Europie za energię 20% więcej niż Chiny, 65% więcej niż Indie oraz dwa razy więcej niż USA. Jesteśmy też uzależnieni od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych, a dopłaty do OZE stanowią poważne wyzwanie nawet dla takich silnych gospodarczo państw jak Niemcy.

W trakcie towarzyszącej obradom EEC dyskusji o pakiecie klimatycznym po roku 2020 profesor Jerzy Buzek wyraził przekonanie, że za działaniami podejmowanymi na rzecz wyeliminowania węgla stoi wyłącznie gra interesów. – Trzeba to wreszcie powiedzieć jasno. Dla Francji, Niemiec czy Szwecji to był i jest doskonały interes. Pomimo moich nacisków KE nigdy nie zgodziła się na przedstawienie kalkulacji pokazujących prawdziwy koszt wdrożenia pakietów klimatycznych dla poszczególnych gospodarek. Musimy więc zrobić wszystko, aby przemysł miał silną reprezentację i był wyraźnie słyszany w instytucjach europejskich. Dlatego tak ważne jest to, co robi CEEP – stwierdził J. Buzek.

Uczestnicy panelu zwracali również uwagę na fakt, że przez zbytnie zdominowanie UE ekologią nasz kontynent zaczyna tracić przewagę konkurencyjną i miejsca pracy. Naturalne jest, że przemysł przenosi się tam, gdzie koszty energii są niższe.

Przypomnijmy, że Central Europe Energy Partners opowiada się za utrzymaniem równowagi pomiędzy europejską polityką gospodarczą a polityką klimatyczną oraz za ożywieniem wzrostu gospodarczego w Europie.

Energetyczny kwiecień w Bukareszcie

CEEP tradycyjnie już zorganizowała pod koniec kwietnia spotkani w formule „29+1”. Te odbywające się od 2012 roku rozmowy przedstawicieli 29 największych przedsiębiorstw energetycznych Europy Środkowej z komisarzem Güntherem Oettingerem stanowiły wyjątkową okazję do wymiany poglądów pomiędzy wysokimi przedstawicielami UE oraz przedstawicielami świata biznesu z 11 państw regionu. Wynikami obrad szczytów były specjalne memoranda sporządzone przez CEEP, które spotkały się z dużym uznaniem ze strony komisarzy UE. Najważniejszym celem spotkań jest doprowadzenie do sytuacji, w której przedsiębiorstwa sektora energii Europy Centralnej będą mówiły w Brukseli jednym głosem. W 2014 roku uczestnicy spotkania poparli inicjatywę ówczesnego premiera rządu polskiego, a obecnie przewodniczącego Rady Europy Donalda Tuska w sprawie tworzenia unii energetycznej. Czas pokazał, że tym sam wywołali jeden z najważniejszych tematów europejskich dyskusji nadchodzących lat. – Ta koncepcja jest pragmatyczna i realistyczna, jak też bardzo potrzebna zjednoczonej Europie, więc kiedyś zostanie zrealizowana. Trudno mówić dzisiaj o terminach, zastosowanych formach i trybie wprowadzania jej w życie, bo wiele interesów wiąże się ze zmianą energetycznego status quo. Wierzę jednak, że racjonalne spojrzenie na bezpieczeństwo energetyczne Europy, które jest bardzo wysoko posadowione w kategorii priorytetów unikania groźnych dla interesów państw europejskich kryzysów, doprowadzi do ostatecznych decyzji. Unia Energetyczna nie jest bowiem skierowana przeciwko interesom kogokolwiek – ani dostawców, ani tym bardziej odbiorców energii i paliw. Jest to koncepcja uporządkowania niezwykle ważnej sfery współpracy międzynarodowej na kluczowym dla bezpieczeństwa świata obszarze Europy. Po prostu warto i trzeba to zrobić – podkreśla Paweł Olechnowicz..

Berlin ważny dla sektora energii

W 2014 roku CEEP wraz z Pflüger International i Association of Energy and Water Industries (BDEW) zorganizował w Berlinie 5 niezwykle cenionych przez ekspertów spotkań w cyklu Energiegespräch. Tunikatowa platforma daje nam możliwość zaprezentowania wszystkich pomysłów oraz idei związanych z rozwojem sektora energii, a zarazem umocnienia naszej pozycji na forum niemieckiego parlamentu, który reprezentuje najsilniejszą gospodarkę w Unii Europejskiej.W spotkaniach biorą udział niemieccy parlamentarzyści i przedsiębiorcy z Niemiec oraz innych krajów UE. Nie brakuje też przedstawicieli organizacji pozarządowych i stowarzyszeń branżowych.

Jesień w cieniu drugiego pakietu klimatycznego

Podczas obrad Rady Europejskiej w Brukseli pod koniec października głównym tematem spotkania miała być akceptacja pakietu klimatycznego UE na lata 2020-2030. Był to wyjątkowo trudny czas, który zbiegł się z procesem konstytuowania nowej Komisji Europejskiej. Z perspektywy bez mała dwóch miesięcy możemy powiedzieć, że w czasie październikowych obrad został osiągnięty kompromis, który jak każdy kompromis może być interpretowany jako sukces lub klęska. Przyjęto końcowe ustalenia dotyczące poziomu emisji, przy czym jednak uwzględniono wyjątki – to najlepsza ilustracja daleko posuniętych zmian mentalności w całej UE. Nikomu nie trzeba przypominać, że jeszcze nie tak dawno decydujący był chór głosów starej „UE 15”. Inne spojrzenie, reprezentowane przez Polskę, do której powoli dołączają pozostałe kraje z Europy Centralnej, wywoływało bardzo nerwowe reakcje. Reprezentanci Central Europe Energy Partners (CEEP) byli wielokrotnie w czasie obrad różnych gremiów obiektem ostrych ataków ze stronny lobby ekologicznego.

Opublikowane po październikowych obradach stanowisko Rady Europejskiej otwarło drzwi do konkretnych rozwiązań w postaci dyrektyw i innych unormowań, które pozwolą wprowadzić w życie przyjęte w czasie posiedzenia zasady. Pamiętajmy jednak, że to, iż na szczycie udało się uzyskać zrozumienie dla postulatów krajów biedniejszych z Europy Centralnej, nie oznacza, że cała biurokracja unijna sprzyjać będzie tym rozwiązaniom.

Musimy teraz zewrzeć szyki, aby wprowadzić w życie ustalenia ze szczytu. Dla przypomnienia warto nadmienić, że w myśl obecnej dyrektywy unijnej można korzystać w krajach Europy Centralnej z derogacji dotyczących emisji CO2 produkcji elektryczności w elektrowniach węglowych. Niby wszystko jest jasne. Tymczasem

                         poprzednia     następna



rząd polski musiał walczyć z UE cztery lata o to, aby oficjalnie uznano prawo polskich elektrowni węglowych do derogacji, co oczywiście wynikało z dyrektywy.

Rada przyjmuje propozycję CEEP

Rada Europejska zaakceptowała propozycję, długo zgłaszaną między innymi przez CEEP, aby przyjmując określone rozwiązania, odnosić się do benchmarku sektorowego, gdyż każdy sektor jest inny, ma swoje osiągnięcia i specyficzne potrzeby (np. stalowy, chemiczny, rafineryjny itp.). Czeka nas jednak ustalenie zasad benchmarków dla poszczególnych sektorów, a nie jest to sprawa łatwa, choć konieczna, aby wyzwolić się z dekretowanego obowiązku ETS-u dotyczącego rocznego obniżania emisji CO2o 2,2%.

Miniony rok był dobry, jeśli chodzi o rozwój potencjału CEEP. Członkami Stowarzyszenia zostały kolejne podmioty związane z sektorem energii, hutnictwem, przemysłem wydobywczym, maszynowym, petrochemicznym i prawno-finansowym.

W pierwszej połowie roku do Stowarzyszenia przystąpił koncern ArcelorMittal Poland. Firma ta jest dziś jednym z najnowocześniejszych producentów stali w Europie. Kolejne poszerzenie objęło KGHM Polska Miedź S.A. i Lurgi S.A. – AIR LIQUIDE GLOBAL E&C SOLUTIONS. Następnie do CEEP dołączył ukraiński koncern FRUNZE. Nasze Stowarzyszenie wzmocnił także lider polskiej logistyki naftowej, niezwykle ważny dla zachowania bezpieczeństwa funkcjonowania sektora energii w Polsce i Unii Europejskiej – spółka PERN „Przyjaźń” SA. Kolejnymi członkami CEEP zostali: Polski Komitet Energii, międzynarodowa kancelaria prawna Clifford Chance, a także Kancelaria Prawna Wardyński i Wspólnicy.

 Witold Nieć



logo
reklama
reklama
reklama
Strony: 1, 2, 3
Strony: 1, 2, 3
12012015_baners triverna_fz2_160x600 Image Banner 160 x 600