GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

"Focus": Menadżer VW pełen uznania dla Polaków. "Niesłychana identyfikacja z firmą"


/09.02.2015/ Portal internetowy tygodnika "Focus" pisze o świetlanym przykładzie, jaki w przemyśle samochodowym dają Polacy i ich niesłychana identyfikacja z koncernem VW.

Eckhard Scholz, szef działu samochodów użytkowych Volkswagena (VWN) chwalił Polskę, jako świetlany przykład dla branży samochodowej.

"Mamy tu znakomite przesłanki i niesłychaną identyfikację z naszym przedsiębiorstwem", powiedział Scholz w rozmowie z niemiecką agencją DPA w środę (4.02) przy okazji premiery nowego samochodu dostawczego VW Caddy w Poznaniu.

Dział samochodów użytkowych koncernu Volkswagena produkuje tam pojazdy caddy i następcę transportera bully. Ponadto w leżącej niedaleko Wrześni koncern za 800 mln buduje własną fabrykę dużych samochodów dostawczych VW Crafter, które jak dotąd schodzą jeszcze z taśmy jako zlecenie produkcyjne u konkurenta Daimlera Benza - jest to klon czterokrotnie częściej budowanego Mercedesa Sprintera.

Ponad 7-krotnie niższe stawki

VWN ma zamiar ruszyć z własną produkcją Craftera w Polsce pod koniec 2016 r. O lokalizację tej fabryki ubiegał się także Hanower, macierzysta siedziba jednej z fabryk VW.

Eckhard Scholz zaprzeczył sugestiom, jakoby VW zdecydował się na Wrześnię ze względu na niższe płace w Polsce: "Września przebiła się sumą wielu czynników konkurując z wieloma innymi lokalizacjami".

Jak podaje zrzeszenie branżowe przemysłu samochodowego VDA, stawki godzinowe w Niemczech: prawie 51 euro wraz ze świadczeniami, są nieporównywalnie wyższe niż płace w Polsce: tylko 9 euro. Menadżer VW nie chciał "ze względów konkurencyjności" komentować stawek płaconych przez VWN w Poznaniu.

W sześciu fabrykach VW w zachodnich landach RFN, w tym w Hanowerze, Volkswagen płaci pracownikom stawki wyższe niż przeciętnie przyjęte w tej branży. Aktualnie prowadzone są następne negocjacje płacowe.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/focus-menad%C5%BCer-vw-pe%C5%82en-uznania-dla-polak%C3%B3w-nies%C5%82ychana-identyfikacja-z-firm%C4%85/a-18235975


reklama
reklama
reklama
oponytanio.pl