GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

100 dni płacy minimalnej w Niemczech. Czas na bilans i zmiany


/02.04.2015/ Czy obowiązująca od początku roku ustawowa stawka minimalna, 8,50 euro szkodzi w niektórych sektorach w Niemczech i czy rzeczywiście uniemożliwia płacenie głodowych stawek pracownikom? Bilans 100 dni.

Najprawdopodobniej 23 kwietnia br. komisja rządowa pod przewodnictwem Angeli Merkel dokona bilansu wprowadzonej na początku roku jednolitej ustawowej płacy minimalnej w Niemczech i rozstrzygnie, co należy zmienić i w jaki sposób. Do tego czasu minister pracy Andrea Nahles zbiera wszystkie informacje dotyczące stosowania stawki minimalnej i doświadczeń z wywiązywania się z ustawowych obowiązków, nałożonych przez ustawę o wynagrodzeniu minimalnym.

Przez 100 dni od wejścia w życie stawki minimalnej poczyniono dobre i złe doświadczenia.

Co wymaga sprecyzowania?

Jeszcze przed planowanym podsumowaniem skutków wprowadzenia płacy minimalnej konieczne było wyjaśnie zasad stosowania płacy minimalnej w kilku obszarach jak np. działalność na zasadzie wolontariatu, prace sezonowe. Kontrowersje wywołała też kwestia płacy minimalnej dla kierowców przy przewozach tranzytowych.

reklama


Wolontariat: działalność na zasadzie wolontariatu nie jest objęta obowiązkiem płacy minimalnej, na przykład przy wynagradzaniu instruktorów w klubach sportowych. Ta działalność nie da się też zakwalifikować jako tzw. mini-zatrudnienie (Minijob). W przypadku zatrudniania amatorów w sporcie nie obowiązuje stawka minimalna – priorytetem jest w ich przypadku wspieranie celów statutowych klubu.

Kierowcy tirów: Pod koniec stycznia Berlin zwolnił przejściowo przewoźników od płacenia stawki minimalnej zagranicznym kierowcom ciężarówek przejeżdżającym tranzytem przez Niemcy. Polska, Węgry i kilka innych państw członkowskich UE krytykowało niekorzystne następstwa niemieckiej ustawy o wynagrodzeniu minimalnym. Sprawa zostanie rozstrzygnięta po podjęciu decyzji przez Komisję Europejską.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/100-dni-p%C5%82acy-minimalnej-w-niemczech-czas-na-bilans-i-zmiany/a-18357127


logo
reklama
reklama
reklama
29.12_Internet_dla_domu_dropss 160x600_dropss_biala_internetdladomu_statyk Image Banner 160 x 600
znizka na zakupy 11032015 Image Banner 300 x 250