GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Niemiecki biznes ma po dziurki w nosie sankcji wobec Rosji i nie chce tracić miliardów przez Ukrainę


/25.03.2015/ Niemiecki eksport do Rosji spadł w styczniu o 35 proc. w porównaniu ze styczniem 2014 r. - podał Federalny Urząd Statystyczny. To jeszcze nic, bo spadek niemieckiego eksportu na Ukrainę był jeszcze większy. Wynosił  ok 40 proc. Biznes zachodniego sąsiada żąda uregulowania konfliktu z Rosją. Czytaj wprost – zniesienia sankcji wobec Moskwy

reklama


Jak pisze serwis money.pl wartość niemieckiego eksportu do Rosji w styczniu 2015 r. wyniosła 1,44 mld euro. Rok wcześniej Niemcy wyeksportowały do tego kraju towary za 2,22 mld euro. Eksport na Ukrainę skurczył się w tym samym czasie z 321 mln euro do 194 mln euro. To dla Niemców bardzo dużo pieniędzy i nie ma co ukrywać są to poważne straty. Niemiecki biznes nie chce już więcej tracić miliardów przez Ukraińców.

Money.pl powołuje się na wypowiedź przewodniczącego Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Eckharda Cordesa. Ten powiedział, że rekordowy regres w handlu z Rosją jest dowodem na to, iż niemiecko-rosyjskie relacje gospodarcze wystawione zostały na ciężką próbę.

Kryzys polityczny spowodowany konfliktem na Ukrainie uderzył w gospodarkę i wzajemne stosunki gospodarcze - podkreślił niemiecki biznesmen. Jego zdaniem dane statystyczne powinny być dla polityki sygnałem, iż należy wzmocnić dyplomatyczne wysiłki w celu rozładowania napięć. Taka  druzgocząca opinia przedstawiciela niemieckiego biznesu bynajmniej nie jest wyjątkiem. Niemieccy biznesmeni coraz głośniej domagają się od rządu RFN, aby ten coś zrobił. Można się spodziewać, że naciski ze strony gospodarczego lobby na politykę Merkel teraz będą coraz mocniejsze. Chociaż nikt nie ma nadziei, że sytuacja polityczna na wschodzie szybko się poprawi. Niemiecki biznes staje się ofiarą tego konfliktu. Po pierwsze realizacja zamówień złożonych przed konfliktem dobiega końca, a nowe z uwagi na obecną sytuację nie jest łatwo zawierać. Taką opinię wygłosił cytowany przez Money.pl przedstawiciel niemieckiego biznesu. Wprawdzie niemiecki biznes, który był przeciwny sankcjom gospodarczym wobec Rosji, zaakceptował  w końcu restrykcje podjęte przez Unię Europejską - to ta akceptacja nie jest to ani bezwarunkowa ani bezterminowa. I to, że Polska jest teraz większym parterem w eksporcie niż Rosja, bynajmniej dla Niemców nie jest pocieszającą informacją.
Źródło: Money.plreklama
reklama
reklama
04-03-2015 160x600kawa Image Banner 160 x 600
2014-05 750x200_current Image Banner 750 x 200
alternate_s_200x70
20141119_MacBook_Pro_banner ispot_300x250 Image Banner 300 x 250