GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Zaskakująca analiza. To państwo najbardziej skorzysta na greckim kryzysie/ 11.08.2015/ Nawet jeśli Ateny nie spłaciłyby długów, to i tak na greckim kryzysie najbardziej skorzystają Niemcy - wynika z najnowszej analizy Instytutu Badań Gospodarczych w Halle (IWH).

Jak wynika z opublikowanej w poniedziałek (10.08.15) analizy Instytutu Badań Gospodarczych w Halle (IWH) niemiecki podatnik nawet przy kompletnym umorzeniu greckiego zadłużenia wyjdzie z tej sytuacji jako zwycięzca. Okazuje się bowiem, że niemiecki fiskus zaoszczędził od 2010 roku do dziś z tytułu odsetek ponad 100 mld euro. To jest więcej niż 90 mld euro, które Grecja jest bezpośrednio i pośrednio dłużna Niemcom z tytułu europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego (EMS).

„Oszczędności te przewyższają koszty kryzysu, także w sytuacji, gdy Grecja nie będzie w stanie spłacić swoich długów” - czytamy w komunikacie Instytutu. „W każdym razie Niemcy skorzystają na greckim kryzysie”.

reklama


Wyjaśnienie analityków

Po nastaniu kryzysu inwestorzy z całego świata szukali szczególnie bezpiecznych możliwości lokaty kapitału. Za szczególnie bezpieczne uznano niemieckie obligacje skarbowe, stąd ogromny popyt na te papiery wartościowe. Popyt ten przełożył się z kolei na obniżenie stopy zwrotu. W następstwie tego Niemcy mogły zastąpić obligacje tracące ważność obligacjami o oprocentowaniu niższym niż kiedykolwiek w historii. Sięganie przez inwestorów podczas kryzysów po bezpieczne papiery wartościowe jest fenomenem, jaki można często zaobserwować na rynkach finansowych na całym świecie.

In gorzej, tym lepiej

Analitycy z Halle badali w przypadku Grecji wpływ pozytywnych i negatywnych wiadomości dotyczących zadłużenia Grecji na stopę zwrotu niemieckich obligacji. Przy tym dopatrzyli się bezpośredniej zależności. „Złe wiadomości dla Grecji były dobrymi wiadomościami dla Niemiec i na odwrót” - napisali autorzy analizy. A korzystna dla skarbu państwa niska stopa oprocentowania papierów dłużnych utrzyma się prawdopodobnie przez dłuższy czas.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/zaskakuj%C4%85ca-analiza-to-pa%C5%84stwo-najbardziej-skorzysta-na-greckim-kryzysie/a-18638993


logo
reklama
reklama
reklama
180214 120x600_3 Image Banner 120 x 600
banners_26112014 300x250ocac1 Image Banner 300 x 2501