GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Prognoza Ifo: Szefowie niemieckich firm coraz bardziej pesymistyczni


/26.06.2015/ Sytuacja jest paradoksalna. Mimo wzrostu koniunktury, niemieckim przedsiębiorcom pogarsza się humor i dość pesymistycznie patrzą w przyszłość, wynika z indeksu klimatu gospodarczego instytutu Ifo.

W czerwcu nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców pogorszyły się. Wskaźnik klimatu gospodarczego spadł ze 108,5 punktów w maju do 107,4 punktów w czerwcu, podał w środę (24.06.2015) monachijski Instytut Badań nad Gospodarką (Ifo). Badanie przeprowadzone wśród około 7 tys. menadżerów już po raz drugi w tym roku wykazało, że nie oczekują oni znacznej poprawy koniunktury. Spadek nastrojów jest jednak bardziej wyraźny, niż spodziewali się eksperci.

– Oczekiwania niemieckich przedsiębiorców są przytłumione – powiedział szef Ifo Hans-Werner Sinn. Czołowi menadżerowie oceniają zarówno sytuację swoich firm, jak i prognozy gorzej niż przed miesiącem.

reklama
Załamanie eksportu do Rosji

Wielu ekonomistów wychodzi z założenia, że w kończącym się drugim kwartale PKB wzrośnie o 0,3 proc., zatem więcej niż w I kwartale. Przyczyną jest notowana ostatnio poprawa koniunktury: wzrost eksportu, liczby zleceń i produkcji.

Kolejne miliardy stracili jednak niemieccy eksporterzy w handlu z Rosją. Winny jest kryzys gospodarczy w Rosji i sankcje nałożone na nią przez Zachód. Na początku bieżącego tygodnia sankcje zostały przedłużone.

Eksport towarów do Rosji spadł od stycznia do kwietnia 2015 o jedną trzecią do 6,8 mld euro. Wynika to z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden, opublikowanych w środę przez agencję Reutersa.

Już w 2014 roku wartość niemieckiego eksportu do Rosji zmniejszyła się o 18 procent.

Pięta achillesowa - Grecja

Podstawową przyczyną pogorszenia się nastrojów jest jednak, zdaniem analityków, Grecja. Główny ekonomista VP Bank Thomas Gitzel uważa, że grecki kryzys dezorientuje przedsiębiorców. Tego zdania jest też Andreas Scheuerle z Deka Bank. – Kryzys finansowy w Grecji rzutuje bardziej na klimat gospodarczy niż korzystne warunki ramowe dla pobudzania koniunktury – mówi Scheuerle. Jest jednak przekonany, że słabe euro, niskie ceny ropy naftowej i utrzymujący się wysoki poziom konsumpcji nadal będą sprzyjały koniunkturze. Uwolniona od balastu, jakim jest grecki kryzys, niemiecka gospodarka może w nadchodzących miesiącach znowu wzrosnąć.

Indeks Ifo uważany jest za najważniejszy wskaźnik klimatu gospodarczego w Niemczech. Przygotowywany jest na podstawie ankiet przeprowadzanych co miesiąc wśród 7 tys. przedsiębiorców, głównie z przemysłu, handlu i budownictwa. Indeks obrazuje obecną sytuację firm i ich oczekiwania na nadchodzące sześć miesięcy.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/prognoza-ifo-szefowie-niemieckich-firm-coraz-bardziej-pesymistyczni/a-18539451


logo
reklama
reklama
reklama
Xbox + FIFA 15 + Forza 5 Bundle
30-03-2015 2014_12_03_sk_motopozyczka_baner_linia02_336x280 Image Banner 336 x 280
banners_230614 120x600 Image Banner 120 x 600