GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Niezwykły sukces Polki w Niemczech. "Zawsze kochałam luksus"


/28.04.2015/ Bulwar Koenigsalle w Duesseldorfie to jedna z najbardziej ekskluzywnych ulic zakupowych w Europie. Swoje butiki mają tu największe marki świata mody. Swój sklep ma tu także Polka.

Długie proste blond włosy, ekstrawaganckie kolczyki w uszach i markowa, ciemnogranatowa koszula. To Barbara Frères - jedyna Polka, której butik firmowany własnym nazwiskiem znaleźć można na najbardziej ekskluzywnej ulicy w Niemczech, Koeningsalle w Duesseldorfie. Barbara Frères - Designermode fuer Kinder czyli markowe ubranka dla dzieci. Obok Barbary swój sklep ma Versace i Hermès. To mówi samo za siebie.

- Zawsze kochałam luksus, ale to, do czego dziś doszłam nie było łatwe do osiągnięcia. Udało się tylko dlatego, że wiedziałam co chcę osiągnąć - opowiada Barbara Frères. A droga do sukcesu była kręta i wyboista. Wszystko zaczęło się w Paryżu w latach 70-tych. Absolwentka metalurgii-metaloznawstwa na Politechnice Warszawskiej nie widząc szans na rozwój swojej kariery spakowała walizki i wyjechała do Paryża. - Nie należałam do partii, więc nie liczyłam się w grze. A chciałam się realizować - dodaje. We Francji początki były trudne. Nigdzie nie mogła znaleźć zatrudnienia w swoim zawodzie. - Mogłam tylko sprzątać i bawić dzieci. Było mi bardzo ciężko, bo na nic nie miałam pieniędzy, tygodniami jadłam więc bagietki z pomidorem - wspomina dziś z uśmiechem.

Ale taki był smak wolności, którego Barbara za wszelką cenę nie chciała stracić. Spacerując po ulicach Paryża, wiedziała, że tam jest jej miejsce. W końcu mogła czytać to co chciała. - W Warszawie chodziłam do jedynej księgarni na al. Jerozolimskich by poczytać Paris Match. Nie wolno mi było jednak dłużej niż pół godziny! - oburza się dziś na dawne czasy.


reklama











Barbara, nie chciałabyś pomóc?

- usłyszała pewnego dnia od swojej znajomej, która prowadziła w Paryżu znany butik z markowymi ubraniami dla dzieci. Zbliżały się targi, a dwie dziewczyny zachorowały. - No jasne - odpowiedziała i już pierwszego dnia sprzedaży zrobiła największy utarg ze wszystkich. W butiku Barbara rozwinęła skrzydła. Tu nauczyła się biznesu, poznała smak luksusu i co znaczy dobra jakość. W Paryżu w sumie spędziła cztery lata, do czasu, gdy spotkała swojego przyszłego męża-Belga, na co dzień pracującego w niemieckim Duesseldorfie. - Przyjeżdżał do mnie do Paryża na każdy weekend, no ale ile można jeździć? - wspomina Polka. Kilka miesięcy później znów spakowała swoją walizkę i przyjechała do Niemiec.

Z francusko brzmiącym nazwiskiem odziedziczonym po mężu, bez znajomości niemieckiego, ale za to z bogatym doświadczeniem zdobytym w Paryżu, Barbara postanowiła otworzyć filię francuskiego butiku dla dzieci. Tylko gdzie? Oczywiście na na Koeningsalle! - Mój mąż oczywiście uznał pomysł za nierealny, ale ja miałam już swoją wizję. Jako, że świetnie znałam francuski, postanowiłam, że będę Francuzką, że będę sygnować mój butik Paryżem. W tamtych czasach nie mogłam przecież opowiadać, że jestem z Polski! Nikt by do mnie wtedy nie przyszedł. Takie były czasy - wspomina z sentymentem.

Bulwar Koenigsalle w Duesseldorfie to jedna z najbardziej ekskluzywnych ulic zakupowych w Europie. Swoje butiki mają tu największe marki świata mody. Barbara postawiła na swoim. Po długich poszukiwaniach udało się znaleźć w końcu lokalizację, ale z finansowaniem były już schody. No bo kto udzieli kredytu na szaloną wizję sprzedawania markowych ubranek dla dzieci? Ale dla Polki nie ma rzeczy niemożliwych: - Wszystkie banki nam odmawiały. W końcu pomyślałam, że skoro nazywam się Frères i mam promować Paryż to pójdę do National Bank de Paris. Przekonałam ich i dostałam kredyt bez zabezpieczeń. To było niesamowite - przyznaje dumnie. Butik otwarto w 1978 roku.



Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/niezwyk%C5%82y-sukces-polki-w-niemczech-zawsze-kocha%C5%82am-luksus/a-18322585


reklama
reklama
reklama
21042015 SP_sukienki_750_200.jpg Image Banner 750 x 200
27042015 160x600 Image Banner 160 x 600
geopromocja_28.04 Image Banner 300 x 250
logo