GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Gazprom rozbuduje Gazociąg Północny o 2 nowe nitki/2107.2015/ Gazprom – zgodnie ze swoimi pierwotnymi planami – chce rozbudować Gazociąg Północny o dwie dodatkowe nitki.

Międzynarodowa polityka sobie, a interesy państw i korporacji sobie. Mimo nałożonych na Rosję w związku z wojną na Ukrainie sankcji Gazprom ma poparcie zachodnich partnerów, w tym Niemiec, dla rozbudowy o dwie dodatkowe nitki Gazociągu Północnego – Nord Stream.

W tej chwili Gazociąg Północny obejmuje dwie rury przesyłowe, ale zaprojektowano go tak, by mógł zostać rozbudowany do czterech i konkretne plany w tej sprawie przedstawiciele Gazpromu ogłosili w połowie czerwca na forum gospodarczym w Petersburgu. 7 lipca prezes konsorcjum Nord Stream Aleksiej Miller rozmawiał na ten temat z ministrem gospodarki Niemiec Sigmarem Gabrielem z SPD. W zarządzie konsorcjum zasiada były szef SPD i były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder.
E.ON: Nie podporządkujemy się polityce

Niemieckie koncerny i samo państwo bardzo na tym skorzystają, bo zapotrzebowanie energetyczne tego kraju i w ogóle całej Europy Zachodniej jest coraz większe. – Rozbudowa Nord Stream mocno przyczyni się do zapewnienia Niemcom i UE energetycznego bezpieczeństwa – ogłosiły władze niemieckiego giganta energetycznego E.ON, współudziałowca konsorcjum Nord Stream, który zarządza Gazociągiem Północnym. E.ON posiada w Nord Strem 20 proc. udziałów, większość - 51 proc. - ma Gazprom, reszta należy do niemieckiego BASF (20 proc.) i holenderskiego N.V. (9 proc.).

Rozbudowa omijającego Ukrainę Gazociągu Północnego oznacza zatem nie tylko zapewnienie Niemcom większych bezpośrednich dostaw rosyjskiego gazu. To też wzmocnienie i tak już dużej roli Niemiec jako kraju, z którego rosyjski gaz rozsyłany jest do krajów Unii Europejskiej. Do przedsięwzięcia chcą dołączyć Shell i austriacki OMV. Europejskie koncerny energetyczne pokazują, że wojny nie mają dla nich znaczenia tam, gdzie chodzi o zyski.

W ogóle sankcje nałożone na Rosję w lipcu ubiegłego roku są przez niemieckich przedsiębiorców mocno krytykowane. Austriacki Instytut Badań nad Gospodarką (Wifo) podał, że osłabienie wymiany gospodarczej z Rosją może zagrażać utrzymaniu ok. pół miliona miejsc pracy w samych Niemczech.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/gazprom-rozbuduje-gazoci%C4%85g-p%C3%B3%C5%82nocny-o-2-nowe-nitki/a-18596550


logo
reklama
reklama
reklama
banners_02032015 02B_db24_120x600 Image Banner 120 x 600
FORD
FORD
MOC KORZY¦CI FORDA
FORD FIESTA - W ofercie MultiOpcje od 331 PLN/mies.* FORD FOCUS - W ofercie MultiOpcje od 483 PLN/mies.* FORD KUGA - Zyskaj nawet 18 000 PLN.
UMÓW SIÊ NA JAZDÊ PRÓBN¡ - *Sprawd¼ szczegó³y na ford.probnejazdy.pl
reklama
WYPRZEDAŻ
24-06-2015a NC-PL_baneri_2015-05_slider_750x200 Image Banner 750 x 200
Foteliki samochodowe promocje