POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama
29022012 Image Banner 300 x 100

Ukraina jest cezurą dla Europy i problemem dla Niemiec


/05.05.2014/ Kryzysy wykorzystuje się zazwyczaj dla przeforsowania zmian. Kryzys euro przyniósł Europie unię banków i duży postęp w integracji. Czy kryzys ukraiński także zmieni coś w UE?

W dziedzinie energetycznej poszczególne państwa UE nie są chętne do tego, by ktoś mieszał w ich sprawach. Kiedy Niemcy po katastrofie w Fukushimie zdecydowały się na rezygnację z energetyki atomowej, państwa sąsiedzkie mogły tylko przyjąć do wiadomości tę zmianę kierunku. Nikt nikogo nie pytał o zdanie, bo zaopatrzenie energetyczne to indywidualna kwestia każdego z państw.

Przy udziale ludzi i dla nich

Długofalowym skutkiem kryzysu ukraińskiego może być to, że Europejczycy w kwestiach energetycznych będą bardziej trzymać się razem. Od momentu, gdy premier polskiego rządu Donald Tusk rzucił w dyskusji hasło "unii energetycznej", debata nad większym uniezależnieniem się od dostaw gazu i ropy z Rosji wyraźnie nabrała rumieńców i tempa.

Pomysłem Tuska są między innymi wspólne, unijne umowy z Gazpromem o dostawach dla całej UE, ale unia energetyczna mogłaby sięgać jeszcze dalej.

Guntram Wolff, szef brukselskiego think tanku Bruegel mówi na przykład o szeroko zakrojonych inwestycjach w europejską infrastrukturę energetyczną. - Można byłoby stworzyć coś, co byłoby wspólnym europejskim interesem - twierdzi, zaznaczając, że korzyść byłaby podwójna. Projekt taki byłby korzystny dla Europy i byłby symbolem kresu polityki oszczędzania. Byłaby to też dobra okazja, by umożliwić ludziom większą partycypację i identyfikację z projektem "Europa".



Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.de/ukraina-jest-cezur%C4%85-dla-europy-i-problemem-dla-niemiec/a-17610774


Kosmetyki dla mężczyzn GLOSSY BOX