POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Niemiecka prasa: Zwycięstwo populizmu nad rozsądkiem będzie miało naśladowców


/ 10.11.2016/ Szok, niepewność, nadzieja - tak określić można reakcje niemieckiej prasy na zwycięstwo Donalda Trumpa.

"Sueddeutsche Zeitung" uważa: "Szok z powodu tego wstrząsu jest tak duży, że jeszcze długo potrwa, zanim wyborcy pojmą, jakie były jego powody i jakie będzie miał on następstwa. Naród jest podzielony, świat spolaryzowany, rynki rozhuśtane a przyszłość jawi się ponuro. Znikąd nie widać jakichkolwiek oznak optymizmu. Ale wola wyborców była tak jednoznaczna, że trzeba ją zaakceptować i z wielką pokorą poddać analizie. (...)

Po Brexicie już drugi raz w tym roku zaniedbana i prawie zapomniana warstwa społeczeństwa dochodzi do głosu i do władzy. Czyli zadziałały tam siły, których nie był w stanie wyzwolić sam tylko Donald Trump. On je tylko wykorzystał".(...) "Prezydencja Trumpa będzie bardzo odważnym przedsięwzięciem. Jego zwycięstwo nie było ani wynikiem politycznego programu, ani obsady personalnej. Kampania nacechowana była chaosem i egomanią. Wszystko to musi się skończyć i skanalizować się w obliczalnym procesie przejściowym".

reklama


"Stuttgarter Zeitung" jest przekonana, że "to amerykańskie zwycięstwo populizmu nad rozsądkiem znajdzie naśladowców. Wynik wyborów w USA posłuży populistom na całym świecie za wzór. Będą mówić: zobaczcie, jeżeli nawet w państwie, które do tej pory cechowała bardzo stabilna demokracja, na czołowe stanowisko wybrany został demagog z prostymi hasłami na ustach, to nam też to się uda. Nie trzeba wysilać fantazji, by wyobrazić sobie radość w AfD, Front National i innych ugrupowaniach o podobnym światopoglądzie. (...) Świat, jaki dotychczas znaliśmy, zmienił się w jedną noc".

Portal tagesschau.de zaznacza: "Nawet jeżeli z pewnością nie dojdzie do realizacji wszystkich obietnic wyborczych Trumpa, dla Niemiec i Europy nadchodzą ciężkie czasy. Trump będzie chciał większego finansowego wkładu od sojuszników w NATO na cele wspólnej obrony. Politykę uchodźczą kanclerz Merkel uważa on za istną katastrofę, dlatego ich osobiste relacje będą od samego początku obciążone.

Niektórzy natomiast zacierają ręce: Marine Le Pen i zwolennicy Brexitu. Także prezydent Rosji znajdzie w nowym amerykańskim prezydencie pokrewną duszę. Trump podziwia jego politykę siły. Czy ten romans dwóch osobników alfa będzie pomyślny na dłuższą metę, w to należy powątpiewać".
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/niemiecka-prasa-zwyci%C4%99stwo-populizmu-nad-rozs%C4%85dkiem-b%C4%99dzie-mia%C5%82o-na%C5%9Bladowc%C3%B3w/a-36323091


tablety 08.11 Image Banner 750 x 200
linia 3 Image Banner 300 x 250
Lato_2016_ Image Banner 160 x 600
Banner 180x150