SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Pożegnanie


Krzysztof Ruchniewicz


/ 09.03.2016/ Wraz z prof. Markiem Zyburą uczestniczyłem w pogrzebie wybitnego tłumacza literatury polskiej, wielkiej postaci polsko-niemieckiego dialogu, Karla Dedeciusa . Żegnała Go rodzina, przedstawiciele władz i różnych instytucji niemieckich i polskich, wielkie grono przyjaciół i znajomych. Uczniowie z łódzkiego gimnazjum Jego imienia wzięli udział w uroczystości ze sztandarem swej szkoły . Wśród mówców znaleźli się m. in. Rita Süssmuthoraz Adam Zagajewski, żegnający Zmarłego w sposób bardzo wzruszający.
Karl Dedecius to wielka osobistość świata przekładu i literackiej wymiany ponad granicami języków. Przez dziesiątki lat przybliżał niemieckim czytelnikom polską poezję i prozę. Był autorem licznym esejów o kulturze i literaturze polskiej. Każdy, kto zajmuje się relacjami polsko-niemieckimi, musiał zetknąć się z jego pracami i przekładami. Był to człowiek, który wręcz przeorał powojenną niemiecką świadomość o Polsce, z pomocą polskiej poezji w doskonałym tłumaczeniu uwrażliwił swych rodaków na historię i kulturę naszego kraju, nasze odczuwanie świata i rozumienie siebie. To dzięki Jego przekładom polska literatura upowszechniła się w Europie i świecie, a Jego tłumaczenia stały się dla wielu autorów biletem wstępu do szerokiego kręgu odbiorców.

Przechodząc w drodze powrotnej między nagrobkami cmentarza południowego we Frankfurcie, na którym obok syna spoczął Dedecius, jak zawsze z ciekawością odczytywałem napisy na pomnikach. Wiele z nich to piękne okazy sztuki kamieniarskiej, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Na jednym z nich znalazłem napis, który wydał mi się niezwykle odpowiedni także dla określenia życia Karla Dedeciusa.

Wer ernst gewirkt / Kto w pocie czoła

in segensvollem Streben. / przepracował bogate w jego owoce życie,

Der wird verherrlicht / tego ludzie zachowają

im Gedächtnis leben. / we wdzięcznej pamięci.


Źródło tekst i foto: http://krzysztofruchniewicz.eu/pozegnanie/#more-21688

reklama
reklama
reklama
2016-03-04a 160x600_OCHRONA-JUTRA_LINIA-8_stat Image Banner 160 x 600
03022016 creative_56a8c14bc0a69 Image Banner 750 x 200
Austria 03092015 Image Banner 200 x 200