SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Czego nie wolno przegapić w 2016? Piwa i igrzysk!


/ 30.12.2015 / Niemcy urządzają święto na część swojego piwa i ogrodów, Wielka Brytania składa hołd Szekspirowi, we Francji szykuje się piłkarskie szaleństwo.

Europa jest kontynentem najliczniej odwiedzanym przez turystów z całego świata. Tak twierdzi´Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych. Jak wynika z jej wstępnych obliczeń, Europę odwiedziło w roku 2015 600 mln gości z całego świata. Jakie miasta i imprezy mają przyciągnąć turystów w nadchodzącym roku?

Niemcy: kult piwa i ogrodów

Niemcy w roku 2016 obchodzić będą szczególny jubileusz: wejście w życie przepisów ws. czystości warzonego piwa. Wydano je w Bawarii przed 500 laty. To szczególne prawo ustalało już w roku 1516. Do warzenia piwa wolno używać tylko jęczmienia, chmielu i wody. Później dopuszczono jeszcze użycie drożdży. W ten sposób przepis o czystości piwa jest najstarszym na świecie i wciąż jeszcze obowiązującym przepisem dotyczącym produkcji żywności. Centralna uroczystość rozpoczynająca jubileuszowe obchody odbędzie się 22 kwietnia w Ingolstadt, gdzie przepis ten został wydany.

Pod koniec lipca 2016 Monachium zorganizuje trzydniowy festiwal piwa. Jego uczestnikami będzie ponad 100 bawarskich browarów; organizatorzy spodziewają się przybycia 100 tys. gości z całego świata.

Kto zasmakuje w bawarskiem piwie, ten będzie miał okazję do jego degustacji między 17 września i 3 października, kiedy to w Monachium odbywać się będzie tradycyjny Oktoberfest czyli największy na świecie festyn piwa.

Berlin natomiast odda w roku 2016 hołd Peterowi Josephowi Lenné, który zmarł przed 150 laty. Był on projektantem rozległych założeń parkowych, wzorujących się na angielskich ogrodach krajobrazowych. Lenné był pomysłodawcą parku Sanssouci w Poczdamie, Pawiej Wyspy i parku krajobrazowego Glienicke w Berlinie. Wszystkie te parki figurują na liście dziedzictwa światowego ludzkości UNESCO.

Autorstwa Lenné były we także plany urbanistyczne Berlina, uwzględniające potrzeby socjalne jego mieszkańców, jak np. tereny zielone przeznaczone na rekreację.

reklamaPiłkarskie Mistrzostwa Europy we Francji

Jedną z największych sportowych masowych imprez w roku 2016 będą Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, trwające od 10 czerwca do 10 lipca.

10 francuskich miast, gdzie odbywać będą się piłkarskie pojedynki, ma do zaoferowania jednak coś więcej niż tylko piłkę nożną – Lyon kuchnię na najwyższym światowym poziomie, Bordeaux wyborne wina.

Zarówno mecz inaugurujący EURO 2016 jak i finał odbędą się w Paryżu na Stade de France. Paryż spodziewa się przybycia do miasta 3 mln dodatkowych gości. Pod wieżą Eiffla zostanie zainstalowany ogromny bimer, na którym gdzie będzie można obejrzeć transmisje meczów Ponieważ po zamachach terrorystycznych13 listopada wzmocniono środki bezpieczeństwa, na Pola Marsowe, które będą mogły pomieścić 120 tys. osób, będzie można wejść tylko po poddaniu się dokładnej kontroli bezpieczeństwa.

Na brzegach Sekwany, w specjalnych namiotach 24 kraje uczestniczące w mistrzostwach będą oferować przysmaki kulinarne.

400. rocznica śmierci Williama Szekspira

Historia literatury nie zna autora, który stworzył więcej dramatów o światowym znaczeniu, niż William Szekspir. W roku 2016 przypada 400. rocznica jego śmierci. Z okazji tego jubileuszu Wielka Brytania przygotowała szereg spektakli w teatrach i na scenach operowych, pokazów w kinach i salach koncertowych w całym kraju. W domu rodzinnym dramatopisarza w Stratford-upon-Avon w styczniu otwarta będzie nowa, stała ekspozycja, przedstawiająca środowisko, w jakim żył: rodzinę i przyjaciół, sąsiadów i kolegów po piórze.

Po gruntownym remoncie ponownie otwarta zostanie także stara szkoła Szekspira, położona w pobliżu jego rodzinnego domu. Turyści będą mogli wczuć się w atmosferę klasy, gdzie w ławce siedział przyszły, najznamienitszy brytyjski dramatopisarz.

Europejskie stolice kultury o złożonej przeszłości

W roku 2016 Europejskimi Stolicami Kultury będą polski Wrocław i hiszpańskie San Sebastian.

Wrocław chce się zaprezentować jako młode, kreatywne miasto z bogatym życiem studenckim, wyremontowaną starówką, ciekawymi muzeami, galeriami i restauracjami. Złożona tożsamość Wrocławia, dawnego miasta-twierdzy, które musiały opuścić dziesiątki tysięcy Niemców, odzwierciedlać będzie program Europejskiej Stolicy Kultury. Przez cały rok we Wrocławiu odbywać będą się koncerty nie tylko w nowopowstałym Narodowym Forum Muzyki, ale także na ulicach, dworcach czy w szpitalach, podobnie jak wystawy i instalacje rozlokowane w całym mieście. Dopełnieniem roku kultury we Wrocławiu będzie wręczenie tam Europejskiej Nagrody Filmowej 10 grudnia.

Położone w północnej Hiszpanii miasto San Sebastian chce poprzez oferowany tam program zagoić rany własnej przeszłości. Ludność tego miasta jest do dziś bardzo podzielona - przez dziesięciolecia o niepodległość kraju Basków walczyła tam terrorystyczna organizacja podziemna ETA, dokonując krwawych zamachów.Ludzie mają otrzymać coś, co pozwoli im wierzyć w przyszłość miasta - zaznaczył dyrektor projektu Europejskiej Stolicy Kultury Pablo Berastegui. Przygotowany w San Sebastian program nawiązuje do aktualnych tematów jak np. fali migracji. W marcu odbędzie się tam festiwal filmów antywojennych, obejmujący koncerty, projekcje filmów i spektakle teatralne. Od czerwca goście Europejskiej Stolicy Kultury będą mogli obejrzeć specjalną wystawę malarstwa o tematyce antywojennej, prezentującą między nimi dzieła Goyi, Rubensa i Picassa.


Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/czego-nie-wolno-przegapi%C4%87-w-2016-piwa-i-igrzysk/a-18946097
reklama
reklama
reklama
jesien 2015  160x600
750x200 marzec
preze336x280 Image Banner 336 x 280
2015-06-30 Image Banner 180 x 150
1_12 darmowa dostawa 120x600_zanox_ddd_xmas_2015 Image Banner 120 x 600