SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

SZ: Tanie wakacje? Najlepiej w Polsce!/ 17.02.2016 / Kto chce zaoszczędzić na wakacjach, ten powinien rzucić okiem na statystykę poziomu cen organizacji OECD. W niektórych krajach euro jest znacznie więcej warte niż w Niemczech. Prym wiedzie Polska.

„Sueddeutsche Zeitung” (SZ) przyjrzała się analizie OECD na temat siły nabywczej i poziomu cen w krajach członkowskich tej organizacji, by stwierdzić, że najtańszym krajem dla turystów z Niemiec jest Polska.

Gazeta zaznacza jednak, że „pomimo bezpośredniego sąsiedztwa, pod względem wakacyjnych preferencji Niemców zajmuje ona dopiero 10. miejsce. Za to jedno euro wydane w Polsce ma siłę nabywczą jak 1,9 euro w Niemczech. Eksperci podejrzewają, że poziom cen w Europie wschodniej będzie się podnosił w następnych latach ”.

Ceny będą się wyrównywać

Gazeta cytuje Klausa-Juergena Gerna, eksperta z kilońskiego Instytutu Badań nad Gospodarką Światową: „Kraje Europy wschodniej należą do wschodzących rynków. Można się spodziewać, że poziom produkcji i płace będą tam w perspektywie średnioterminowej dalej rosły, przez co kraje te powoli będą coraz droższe”.

reklama
Kto więc chciałby pojechać na tani urlop do Polski, ten nie powinien czekać parę lat, ani liczyć na spadek cen. Ale zanim małe piwo po fajrancie będzie tam kosztować tyle samo co w Niemczech, minie jeszcze kilka lat – pisze SZ.

Na zachodzie bez (większych) zmian

Kto planuje dłuższą podróż po Włoszech czy Francji, ten może spokojnie ją odłożyć na później, ponieważ teraz ceny tam są wyższe niż w Niemczech. Jednak wysoka stopa bezrobocia i niezbyt wysoki poziom produkcji spowodują tam w perspektywie średniookresowej spadek cen, co oznacza, że te kraje w najbliższych latach będą tańsze. To samo odnosić będzie się prawdopodobnie do Grecji i Hiszpanii.

Wakacje w innych krajach Europy zachodniej w bieżącym roku nie będą należały do najtańszych. Szwajcarski frank od początku 2015 jest wyjątkowo drogi: jedno euro ma w Szwajcarii w przeliczeniu siłę nabywczą 0,62 euro.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/sz-tanie-wakacje-najlepiej-w-polsce/a-19052308reklama
reklama
reklama
DIP form Image Banner 750 x 200
Poloska 160x600
banners_1910 336x280_Axa_Multitravel_07.08 Image Banner 336 x 280
eDarling PL
16_02_rabat_na_planszowki Image Banner 180 x 150