SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Komentowane wydanie „Mein Kampf” bestsellerem w Niemczech/ 01.03.2016 / Komentowana edycja „Mein Kampf” stała się w ciągu dwóch miesięcy bestsellerem. sprzedano 24 tys. egzemplarzy. Na rynku ukazuje się właśnie kolejne, trzecie wydanie programowego dzieła Adolfa Hitlera..

Jak poinformował Instytut Historii Współczesnej (IZF) w Monachium, zainteresowanie komentowaną wersją "Mein Kampf" jest spore. Po latach pracy Instytutowi udało się ją wydać, pomimo protestów byłej przewodniczącej Centralnej Rady Żydów Charlotte Knobloch, obecnie przewodniczącej Wspólnoty Żydów w Monachium i Górnej Bawarii.

Według danych Instytutu bazujących na aktualnych informacjach z rynku księgarskiego, po dwutomowe dzieło sięgają w pierwszej kolejności czytelnicy interesujący się historią i polityką. Nie stwierdzono natomiast szczególnego zainteresowania „Mein Kampf” w kręgach skrajnie prawicowych.

Używane egzemplarze za 150 euro

Za używane egzemplarze książki nabywca płaci 150 euro, tj. nieomal trzykrotną cenę tej oficjalnej w księgarni. Jak poinformował Christian Hartmann, szef zespołu historyków z IZF w Monachium pracujących od lat nad projektem, Instytut sprzedał pierwsze 4 tys. egzemplarzy po 59 euro. – Taka cena pokazuje dwa aspekty: nie chcemy sprzedawać tej publikacji za bezcen, ani znaleźć się z nią na liście bestsellerów. Jednocześnie chcemy, by zapoznało się z nią wielu ludzi – oświadczył Christian Hartmann.

reklama
Książka trafiła jednak nieoczekiwanie na listę bestselerów magazynu „Der Spiegel”. Już w tydzień po jej ukazaniu się trzeba ją było dodrukować. Jak poinfomował Christan Hartmann, 8 stycznia na publicznej prezentacji „Mein Kampf” zebrano 15 tys. zamówień.

Hitler napisał pierwszą część „Mein Kampf” w Landesbergu, gdzie odbywał karę więzienia po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom publikacji ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Przyszły wódz III Rzeszy sformułował w niej swój rasistowski i antysemicki program.

Do jesieni 1944 roku „Mein Kampf”osiągnął nakład 12,4 mln egzemplarzy.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/komentowane-wydanie-mein-kampf-bestsellerem-w-niemczech/a-19079951


reklama
reklama
reklama
budzik gb_budzik_160x600 Image Banner 160 x 600
50na3 Image Banner 750 x 200
070113 Warszawa Image Banner 336 x 280
logo