SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Helmut Kohl walczy o rekordowe 5-milionowe odszkodowanie/ 04.03.2016 / Przed sądem w Kolonii rozpoczął się proces wytoczony przez byłego kanclerza Niemiec jednemu z autorów książki zawierającej jego wypowiedzi. Helmut Kohl walczy o rekordowe 5-milionowe odszkodowanie.

Zdaniem Hemuta Kohla, niektóre poufnie wypowiedziane zdania miały zostać użyte bezprawnie, co narusza jego dobra osobiste. Były kanclerz domaga się od Heriberta Schwana 5 milionów euro zadośćuczynienia.

Książka pod tytułem "Dziedzictwo. Protokoły Kohla" okazała się bestsellerem. Cytaty, które są przedmiotem sporu, według Helmuta Kohla, znalazły się w niej bez jego zgody. W pozwie napisano, że sprawa ma "historyczny wymiar", a nieprawnie użyte słowa mogą "zafałszować obraz historii". Były kanclerz uważa, że zawiedziono jego zaufanie, dlatego kwota, której się domaga, nie jest proporcjonalna do wymiarów potencjalnych szkód.

"Nie ma drugiego takiego przypadku, gdy zaufanie długoletniego męża stanu zostało w ten sposób wykorzystane" - napisano w pozwie, do którego dotarł dziennik "Bild".

Cytaty pochodzą z rozmów, które Helmut Kohl prowadził z pozwanym obecnie Heribertem Schwanem, mającym - jako tak zwany ghostwriter - spisać wspomnienia byłego kanclerza.

reklamaHeribert Schwan w latach 2001 i 2002 spędził ponad 100 dni w domu Helmuta Kohla w Oggersheim, gdzie na potrzeby książki nagrywał jego wypowiedzi.

Prace nad biografią przerwano w roku 2008, gdy były kanclerz spadł ze schodów, doznając ciężkich obrażeń. Zanim na rynku ukazał się czwarty i ostatni tom wspomnień, między Kohlem a Schwanem doszo do konfliktu. Dziennikarz wówczas samowolnie opublikował książkę, zawierającą pikantne szczegóły z przeprowadzonych z kanclerzem rozmów, zawierające drastyczne opinie o ówczesnych politykach, między innymi o Michaile Gorbaczowie i Angeli Merkel w roku 1991.

Helmut Kohl domagał się wstrzymania publikacji i sprawę wygrał. Sąd uznał bezprawność cytatów na podstawie "cichej umowy o zachowaniu dyskrecji". Helmut Kohl przekazał szczegóły wydarzeń, Schwan je spisał, przekazał tekst do akceptacji, zaś były kanclerz wskazał, które cytaty mają się ukazać, a które nie. Sąd wcześniej zdecydował więc, że Schwan był w tym układzie jedynie współpracownikiem i dlatego jego książka nie może się ukazać w obranej przez niego formie.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/helmut-kohl-walczy-o-rekordowe-5-milionowe-odszkodowanie/a-19089826


reklama
reklama
reklama
iKonto Image Banner 750 x 200
agora baners AGORA_BJ300x90_4 Image Banner 300 x 90
120x600 Piggy Bank
2015-06-30 Image Banner 336 x 280