SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Tydzień Filmu Niemieckiego 2016 we Wrocławiu/ 28.10.2016 / Rusza największy w Polsce przegląd kina niemieckiego. Tydzień Filmu Niemieckiego odwiedzi w tym roku 16 miast, w tym Wrocław.

W ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego pokazane zostaną najnowsze i wielokrotnie nagradzane produkcje filmowe zachodniego sąsiada. Dzisiejsze kino niemieckie to od ponad dekady nowa fala twórców tworzy aktualne i artystycznie doceniane obrazy. Jak piszą niektórzy krytyce filmowi  „dokonało się niemożliwe: niemieckie kino rozliczyło się z traumą przeszłości”.

reklama
Niemieckie filmy często mówią już nie o przeszłości, lecz o tym co dzieje tu i teraz. W ramach Tygodnia widzowie będą mogli  zobaczyć filmy o dylematach rodziców, oczekujących narodzin upośledzonego dziecka (24 tygodnie), feministyczny doku-portret genialnej bułgarsko-niemieckiej malarki (Kim jest Oda Jaune?), studium małomiasteczkowej psychiki (Pewnego razu) i opowieść o strapionej nastoletniej psychice (4 królowie). W filmie Fukushima moja miłość  widzowie przyjrzą się historii młodej Niemki, zaprzyjaźniającej się ze starszą Japonką. Wszyscy będą mogli obejrzeć też nazywaną „najlepszym filmem ostatniej dekady” sensację z Cannes, czyli nominowany do Oskara Toni Erdmann.

W programie towarzyszącym tegorocznemu przeglądowi znajdzie się również Jonathan, pochodzącego z Polski reżysera Piotra Lewandowskiego. Ten film we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć 8 listopada. To film, który opowiada o rodzinnym dramacie. Ale to nie jedyny polski akcent. Będzie też polsko-niemiecka produkcja Letnie przesilenie w reżyserii Michała Rogowskiego. 

Przegląd został przygotowany w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego, 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.  Tydzień Filmu Niemieckiego odbędzie się w dniach 04 – 10 listopada 2016 roku w Kinie Nowe Horyzonty.

Źródło: http://www.polen.diplo.de/film


reklama
reklama
reklama
0908film film_300px_600px Image Banner 300 x 600
battlefield Image Banner 980 x 250
191213 ConcertBannerPL_300x250 Image Banner 300 x 250