SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Czechy - na rowerze i cyklobusem


/ 27.05.2016/ Miłośnikom turystyki rowerowej polecamy wycieczkę trasami rowerowymi w Jesionikach, Beskidach, Karkonoszach czy w Czeskim Raju. Udogodnieniem dla cyklistów są kursujące tam cyklobusy, czyli autobusy do przewozu rowerów.  

Cyklobusy w Beskidach będą kursowały na dwóch trasach: z Ostrawy i Nowego Jičína. Autobusy kursują w czerwcu i we wrześniu w weekendy, a w lipcu i  sierpniu codziennie.

W Jesionikach cykliści będą mieć do wyboru trzy trasy na Ovčárnę: z Ołomuńca, z Krnova oraz z  Šumperka.

Piękną krainę Czeskiego Raju najlepiej zwiedzać z siodełka roweru. Do dyspozycji cyklistów jest tu aż pięć linii cyklobusów, które będą kursowały do końca sierpnia.  Cyklobusem dojedziemy do najpiękniejszych miejsc w regionie, między innymi do miejscowości Hrubá Skála, Sobotka, Turnov,  Malá Skála, Semily, na zamek Kost czy do Jičína.

reklama

Karkonoskie cyklobusy wystartują 28 maja i będą kursowały do 25 września 2016 na sześciu trasach. Cyklobusy kursujące główną trasą  (Harrachov, Rokytnice, Benecko, Vrchlabí, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou na Pomezní Boudy) wyruszają regularnie w obu kierunkach (rano po godzinie siódmej), a wieczorem  (około 16:30) wracają.

Na tę główną trasę nawiązują autobusy z Vrchlabí do Szpindlerowego Młyna, następnie na Špindlerovu boudu i z Jilemnicy – Hrabačova do Vítkovic i na Horní Mísečky. Wschodnia cześć Karkonoszy, Žacléř, jest połączona linią autobusową do Trutnova. Z Trutnova cykliści mogą skorzystać z  bezpośredniego autobusu przystosowanego do przewozu rowerów aż na Pomezní Boudy.

 Karkonoskie cyklobusy nawiązują na podobną sieć cyklobusów w Czeskim Raju. Wystarczy rano w Jilemnicy – Hrabačovie przesiąść się i kontynuować podróż w kierunku  na Železný Brod lub Turnov.

Na trasie  Špindlerův Mlýn – Špindlerova bouda opłata za przejazd jest taka sama jak za przejazd zwykłym autobusem. Dostępne jest także bezpośrednio połączenie cyklobusem z Trutnova na Pomezní Boudy i z Vrchlabí na Špindlerovu boudu.

Kolejną możliwością jest przejazd do Polski. Poranny cyklobus z Vrchlabí jedzie do przejścia granicznego na Špindlerovą boudę. Stąd można wyruszyć na rowerze do Szklarskiej Poręby i z powrotem do Harrachova, lub przez Karpacz  na Pomezní Boudy. Z obu miejsc można wieczorem skorzystać z transportu cyklobusem.

Źródło: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism

reklama
reklama
reklama
Fot. MU Vrchlabi
Fot. MU Vrchlabi (1)
Kalkulator-Getin nb_hipo_piertro_160x600 Image Banner 160 x 600
Nowe Banery Image Banner 200 x 200
2016-05-10a baner-300x250-pantofelek24 Image Banner 300 x 250
sierpien Image Banner 750 x 200
Westwing Home & Living