SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Historia dla Polonii


Krzysztof Ruchniewicz


/ 16.09.2016 / Uczniowie i ich nauczyciele zamieszkujący poza granicami Polski niewiele mieli dotąd propozycji pomocy w nauce ojczystej historii. Oczywiście mogli sięgać do polskich podręczników i materiałów lub do nielicznych publikacji wydawanych na emigracji. Jednak często nie odpowiadały one potrzebom i warunkom prowadzenia edukacji w tym wyjątkowym otoczeniu. Z pomocą przyszły nowe media, dzięki którym zainteresowani mogą skorzystać z ciekawej multimedialnej platformy: HistoriaDlaPolonii, przystosowanej do odbiorcy na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Nie tylko oferuje ona zapoznanie się z głównymi problemami historii Polski, ale także daje możliwość kontaktu z historykami, będącymi autorami tekstów.

Internet to potężny instrument edukacji, którego rola w procesie dydaktycznym będzie stale rosła. Coraz częściej wykorzystywany jest do prezentacji atrakcyjnych materiałów dydaktycznych i kształcenia na odległość. Przed kilku laty powstał projekt udostępnienia wszystkich podręczników w wersji elektronicznej. Podręczniki opracowano, zostały dopuszczone do użytku szkolnego. Można je znaleźć na platformie: epodreczniki. O popularności podręczników w tej formie świadczy liczba wejść (dotąd ponad ponad 7 mln). Pojawiły się jednak duże problemy z implementacją tego materiału. Praca z epodręcznikiem wymaga zarówno właściwej infrastruktury w szkole, jak i zmiany mentalności, przyzywczajeń nauczycieli (przy równoległym intensywnym ich szkoleniu). Są to wyzwania na następne lata.

reklama












W sieci dostępny jest portal edukacyjny skierowany do Polaków zagranicą. Dzięcięcy Uniwersytet Ciekawej Historii „Duch“, przygotował lekcje historii na dwóch poziomach: szkoły podstawowej (klasy 4-6) oraz gimnazjum (co się stanie z tym projektem po zapowiadanych zmianach w organizacji systemu szkolnego, trudno dzisiaj powiedzieć). Projekt nosi nazwę „Historia dla Polonii. Najważniejsze wydarzenia z Historii Polski dla polskich dzieci uczących się poza granicami kraju“.

Lekcje dostępne pod adresem: www.historiadlapolonii.pl. Dostęp do portalu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji. Można wybrać jedną z dwóch opcji: uczeń lub nauczyciel. Po rejestracji jako nauczyciel otrzymujemy dostęp do wszystkich lekcji szkolnych oraz materiałów dydaktycznych. Zamieszczono scenariusze lekcji, prezentacje, słowniczki, filmy, plansze i karty do gier związanych z tematem zajęć.

Autorzy zaproponowali dwie opcje: e-lerning oraz tradycyjne formy pracy z uczniem w klasie. Do pierwszej potrzebny jest komputer ze stałym łączem internetowym oraz rzutnik. Uczeń z nauczycielem wywołuje temat, następnie realizują go etapami. Autorzy zadbali o liczne ćwiczenia utrwalające wiedzę. Trudniejsze wyrazy można w każdej chwili sprawdzić w słowniczku. U dołu ekranu pokazuje się procentowy wskaźnik realizacji lekcji. Można ją przerwać w każdym momencie, wrócić do tego miejsca później. Pod każdą lekcją znajduje się okienko, gdzie można wpisać komentarz widoczny tylko dla uczniów. Pozwala to na przypomnienie już poznanego materiału (filmu, mapy itd.) lub postawieniu dodatkowego zadania do wykonania.

Praca z drugą opcją nie stanowi także problemu. Nauczyciel może wydrukować zaproponowane materiały dydaktyczne i wykorzystać w czasie lekcji w klasie. Kontakt z autorami materiałów jest możliwy za pomocą zakładki „konsultacje“. Po przerobieniu materiału uczniowie mogą uzyskać certyfikat (odpowiednie druki są dostępne na portalu).

Pierwszy poziom (szkoła podstawowa) zawiera 16 tematów i obejmuje okres od czasów najdawniejszych (Z Orłem Białym przez wieki) do współczesności. Dwa ostatnie tematy poświęcono polskiej drodze do Unii Europejskiej oraz Polakom poza granicami kraju. Drugi poziom (gimnazjum) składa się z 17 tematów i obejmuje okres od czasów najdawniejszych (Nie tylko Marzanna, czyli o wierzeniach dawnych Słowian) do lat 20. XX wieku („Za wolność naszą i waszą“. Polsko-rosyjska wojna o Europę). Autorami materiałów dydaktycznych są pracownicy naukowi Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego.




Źódło: http://krzysztofruchniewicz.eu/historia-dla-polonii/#more-25577

reklama
reklama
reklama
straznik Image Banner 750 x 200
midsale Image Banner 336 x 280
darmowa dostawa Image Banner 160 x 600
Druga ksiazka i kolejne Image Banner 180 x 150