SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Niemcy: Jak zarobić na "lewych" receptach?/ 09.05.2016 / Prokuratury w kilku krajach związkowych RFN prowadzą śledztwo przeciwko nieuczciwym aptekarzom. Na "lewych" receptach mogli zarobić rocznie do 2,7 mld euro.

Niemcy mają nowy skandal. Jak donosi "Welt am Sonntag", nieuczciwi aptekarze wystawiali kasom chorych tysiące faktur za leki, które nigdy nie trafiły do pacjentów. Działali w zmowie z lekarzami, wystawiającymi "lewe" recepty i pacjentami, którzy zamiast lekarstw otrzymywali swoją "dolę". Cztery tygodnie temu prokuratura generalna we Frankfurcie nad Menem wniosła oskarżenie w tej sprawie.

Eksperci: przekręt trudny do wykrycia

Straty poniesione wskutek opisanej wyżej manipulacji dotknęły głównie ustawowe kasy chorych. Sama tylko Kaufmännische Krankenkasse (KKH) zażądała w 2015 od aptekarzy zwrotu pół miliona euro z tytułu niewłaściwie wystawionych faktur za lekarstwa.

Eksperci zwracają uwagę, że faktyczne straty mogą być dużo wyższe. Bierze się to z trudności w wykrywaniu zmowy nieuczciwych lekarzy, aptekarzy i pacjentów w sprawie "lewych recept". - W manipulacjach tego typu uczestniczy niewiele osób, w skrajnym przypadku tylko trzy, i dopóki trzymają one buzię na kłódkę, dopóty praktycznie nie ma szansy, żeby udowodnić im oszustwo - powiedział znawca niemieckiego systemu opieki zdrowotnej, ekonomista Gerd Glaeske z Bremy.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/niemcy-jak-zarobi%C4%87-na-lewych-receptach/a-19242778reklama
reklama
reklama
750x200 marzec
komunia_2160x600 Image Banner 160 x 600
03_11_kreacje_listopad Image Banner 200 x 200