POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

W Dreźnie demonstracje w drugą rocznicę powstania ruchu PEGIDA


/ 17.10.2016 / Dwa lata temu w Dreźnie rozpoczęły się poniedziałkowe demonstracje ruchu PEGIDA. Dziś (16.10) w stolicy Saksonii manifestowali zwolennicy i przeciwnicy tego antyislamskiego i antyimigracyjnego stowarzyszenia.

Choć często wróżono im upadek i utratę poparcia, członkowie i sympatycy antyislamskiego i antyimigracyjnego ruchu PEGIDA nadal "spacerują" w poniedziałki ulicami Drezna. Jest ich, co prawda, mniej niż w szczytowym okresie popularności ruchu na początku ubiegłego roku, kiedy w tych "spacerach" uczestniczyło do 25 tysięcy osób, ale Patriotyczni Europejczycy przeciw Islamizacji Zachodu, tak bowiem brzmi pełna nazwa tego stowarzyszenia, nie dają za wygraną.  Jednak nie udało im się rozciągnąć poniedziałkowych demonstracji przeciwko polityce migracyjnej Berlina i Brukseli na inne miasta w Niemczech. W drugą rocznicę powstania ruchu PEGIDA zorganizowała w niedzielę (16.10) demonstracje w Dreźnie.

reklama


Drezno kontra PEGIDA

W drugą rocznicę powstania ruchu PEGIDA zaplanowała początkowo demonstracje w Dreźnie w poniedziałek 17 października, ale władze miasta przygotowały na ten dzień festyn ludowy pod hasłem "Dresden zeig Dich!" (Drezno, pokaż się), pomyślany jako pokaz siły i oporu przeciwko ideologii głoszonej przez Patriotycznych Europejczyków przeciw Islamizacji Zachodu. PEGIDA zdecydowała się w związku z tym przenieść swój protest na niedzielę (16.10). Według aktualnych szacunków w demonstracji uczestniczyło między 6,5 a 8,5 tysiąca osób. Inicjator ruchu PEGIDA Lutz Bachmann zachowywał się bardzo powściągliwie i zrezygnował z publicznego wystąpienia. Nie doszło też do zajść, aczkolwiek równolegle do PEGIDY demonstrowały w Dreźnie grupy jej przeciwników. Postawiona w stan alarmowy policja była przygotowana do tego, by stłumić w zarodku każdą próbę zakłócenia porządku publicznego.

Władze zareagowały w ten sposób na protesty w Dniu Jedności Niemiec 3 października bieżącego roku, w którym rozwścieczeni demonstranci wygwizdali i obrzucili wyzwiskami przybyłych na obchody tego święta kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Joachim Gaucka.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/w-dre%C5%BAnie-demonstracje-w-drug%C4%85-rocznic%C4%99-powstania-ruchu-pegida/a-36053460


MIDSEASON TOTAL SALE160x600 Image Banner 160 x 600
Francja 22112012 Image Banner 300 x 250
obrazki Image Banner 200 x 200
suwaki Image Banner 300 x 250
11 procent rabatu Image Banner 750 x 200