SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Polska historyczka broni w "Die Welt" ustawy o IPN


/14.02.2018/ Nie milkną prasowe echa uchwalonej przez polski parlament nowelizacji ustawy i IPN. Polska historyczka Magdalena Gawin na łamach "Die Welt" odrzuca krytykę i uświadamia czytelnikom brutalność niemieckiej okupacji.

Ustawa o IPN została znowelizowana ”nie po to, by ograniczyć badania nad działalnością polskich donosicieli z czasów wojny lub by cenzurować wypowiedzi osób, które przeżyły Holokaust” – zapewnia Gawin, sekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego.  „Celem nowelizacji jest natomiast zaznaczenie, że na Polsce jako państwu i narodzie nie ciąży aktywny udział w Holokauście” – tłumaczy historyczka na łamach środowego (14.02.18) wydania dziennika „Die Welt”.  
Gawin uświadamia niemieckim czytelnikom na przykładzie dziejów własnej rodziny skalę represji stosowanych przez niemieckich okupantów wobec Polaków pomagającym Żydom. „Podczas gdy w Europie Zachodniej za pomoc Żydom groziła grzywna lub więzienie, w Polsce karą była śmierć dla osoby udzielającej pomocy i jego rodziny” – pisze przedstawicielka polskiego rządu. 


Gawin zszokowana niewiedzą zachodnich partnerów

Historyczka podkreśla, że niemieccy sprawcy nie zostali ukarani, a wielu Polaków, którzy stawiali okupantowi opór, zostało w czasach komunistycznej dyktatury „pozbawionych pamięci”. 
Gawin pisze, że jest zszokowana niewiedzą zachodnich partnerów o charakterze niemieckiej okupacji w Polsce, której celem było całkowite zniszczenie polskiego społeczeństwa. Podkreśla, że Niemcy zamordowali 2,7 mln mieszkańców Polski niebędących Żydami, co oznacza 12 tys. zabitych dziennie. 
„W przeciwieństwie do niektórych innych rządów w Europie polski rząd nigdy nie kolaborował z niemieckimi okupantami” – zaznacza Gawin.  

Autorka zwraca uwagę na pomoc udzielaną Żydom przez Żegotę oraz wyroki orzekane przez podziemne sądy na osoby donoszące na Żydów. 

„Ten, kto w obliczu tych wydarzeń uważa, że Polacy cierpią na irracjonalny +syndrom ofiary+, dopuszcza się zniewagi i strasznego uproszczenia” – konkluduje Gawin w Die Welt.

      Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/polska-historyczka-broni-w-die-welt-ustawy-o-ipn/a-42577738


reklama
reklama
reklama
alternate_s_200x200
11102016 Image Banner 120 x 600
Banner 728x90
reklama
aparat Image Banner 120 x 600