miejsca
Ostatnia aktualizacja:
17.03.2017

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017

I. Historia ulicy Oławskiej

Oławska  - to ulica, o której wie każdy wrocławianin i niemalże każdy kto chociaż raz zawitał do Wrocławia. Jest jedną z głównych ulic w centrum miasta. W ostatnim czasie wyraźnie wygrywa z głównymi konkurentkami czyli ulicą Świdnicką i Piłsudskiego – o prymat najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta. Do 1945 roku ta ulica nosiła nazwę Ohlauer Strasse.  W ciągu niemal 800 lat swego istnienia ulica Oławska wielokrotnie się zmieniała.
Ulica Oławska powstała w latach 30. XIII wieku. To wówczas  wyznaczono centrum Wrocławia oraz sieć ulic. Wśród nich główny wylot z miasta na wschód. Do XV wieku początkowy odcinek, od Rynku do ulicy Szewskiej, nazywał ul. Kuśnierską i był opanowany przez przedstawicieli tego zawodu.
Około lat 60. XIII wieku na wysokości obecnego kościoła św. Krzysztofa utworzono bramę, a w I połowie XIV wieku koło fosy powstała druga, zewnętrzna. Fortyfikacje, które istniały na tej ulicy zostały rozebrane w 1807 roku. Podobnie jak niegdyś, również dziś przy fosie kończy się ulica Oławska[ 1 ].
Do późnego średniowiecza dominowała w tej okolicy zabudowa drewniana. To właśnie w jednym z zajazdów mieszczących se przy tej ulicy zatrzymał się Fryderyk Chopin w czasie swojego pobytu we Wrocławiu.  Pod koniec XIX wieku Oławska stała się ulicą eleganckich sklepów [2 ].  Na Oławskiej otwierały swoje domy handlowe i towarowe renomowane firmy. Również dziś możemy podziwiać niektóre z bogato zdobionych domów.  Część została przebudowana a inne nie przetrwały II wojny światowej.  
W roku 1907 przy ul. Oławskiej 27-29 otwarto dom handlowy Joulius Sckeyde Eisenwaren. Po wojnie usytuowany był w tym samy miejscu bardzo znany dom handlowy Łada. Nawet przybysze, którzy sporadycznie przyjeżdżali do miasta, wiedzieli gdzie ten sklep stoi. Często był punktem orientacyjnym dla słabo znających topografię miasta.
W roku 1908  powstał budynek u zbiegu obecnych Oławskiej i Ofiar Oświęcimskich. Mieściła się w nim wytwórnia kapeluszy. Został zniszczony w czasie działań wojennych. Po wojnie go odbudowano.  W latach 1994-1998 dobudowano kolejne piętro na wzór przedwojennego oryginału. Obecnie w opisywanym budynku mieści się Urząd Statystyczny.
W latach 1927-1929 na rogu ulic Oławskiej i Szewskiej powstał dom towarowy Rudolfa Petersdorffa.  Po wojnie otwarto dom handlowy znany do dziś pod nazwą „Kameleon”.  Na początku lat 30. XX wieku, nieco dalej od Kameleona  otwarto kolejny dom towarowy. Obecnie mieści się w budynku po Wrocławskich Zakładach Graficznych sklep brytyjskiej  marki Marks & Spencer. Na piętrach tego budynku funkcjonują biura i redakcje. Natomiast przed wojną istniał w tym miejscu  sklep znanej niemieckiej marki C&A [3 ].

Ulica Oławska obecnie

Do połowy lat 70.  XX wieku ulica Oławska stanowiła ważny trakt komunikacyjny prowadzący z Rynku w kierunku ulicy Traugutta i dalej do wyjazdu z Wrocławia w kierunku Oławy.

Do lat 70. XX wieku ulicą Oławską jeździły samochody, a nawet tramwaje.  Obecnie odcinek pomiędzy Rynkiem a placem Dominikańskim jest deptakiem tylko dla pieszych. Ulicę Oławską przecinają  uliczki dostępne dla ruchu samochodowego a nawet tramwajowego[ 4]. Oławska przecina się z między innymi z takimi ulicami jak: Świdnicka, Rynek, Szewska, Biskupia i Krawiecka.

IV. Biznes / zakłady i handel/

Przy tej ulicy zlokalizowanych jest wiele firm i sklepów. Na tej ulicy są też restauracje i kluby nocne. Ceny wynajmu i zakupu nieruchomości w tym miejscu należą do najwyższych we Wrocławiu.


Przypisy:
1. http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,18831182,jaka-byla-ulica-olawska-w-ciagu-wiekow-zmieniala-sie-wielokrotnie.html#ixzz4QZtDNrL3

2. tamże

3. tamże

4.https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_O%C5%82awska_we_Wroc%C5%82awiu


Fot. © copyright Kom. Data Marzec 2017. Witryna wystawowa księgarni Bookszpan ul. Oławska 24

Fot. © copyright Kom. Budynek biurowo usługowy. Stan z marca 2017. Biurowiec. Ostatni budynek, który na tej ulicy kończy rekonstrukcję strat w wyniku II wojny  światowej.

Fot. © copyright Kom. Data 20.11.2016. Urząd Statystyczny we Wrocławiu

Fot. © copyright Kom. Data październik.2016. Dom Handlowy Kameleon

Fot. © copyright Kom. Data 20.10.2016. Przystanek komunikacji miejskiej. Na dalszym planie widoczny jest fragment Galerii Dominikańskiej

Tu można pobrać artykuł w wersji PDF  kliknij

Miejsca
reklama

ul. Oławska

/ Miejscowość: Wrocław / woj. dolnośląskie/ kraj: Polska/

Inne podobne miejsca: Namysłów, Trzebnica, Wrocław: Rynek, ulice: ul.Hubska, ul.Nyska,ul.Oławska, ul.Piękna, ul.Wita Stwosza