miejsca
Ostatnia aktualizacja:
03.12.2016

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016

Ulica Wita Stwosza


I. Położenie geograficzne

Ulica leży  centrum Wrocławia. Od ulicy Świętej Katarzyny można nią dojść do wrocławskiego Rynku.  Trasa piesza ma ok. 350 metrów i idzie się około 4 minut.  Wita Stwosza krzyżuje się z takimi ulicami jak: Św. Katarzyny, Krawiecką, Św. Wita, Krowią, Łaciarską i Szewską. Ulica kończy się w samym Rynku.

II. Historia ul. Wita Stwosza

Ulica Wita Stwosza przed wojną nazywała się Albrechtsrasse (ulica św. Wojciecha tłum.) . Była to  najpiękniejsza i zarazem najdroższa ulica Wrocławia. Dziś powiedzielibyśmy, że to był „prestiżowy adres”. To właśnie na tej ulicy budowali swoje rezydencje książęta, hrabiowie i bogaci mieszczanie. Na obecnej Wita Stwosza działały wielkie banki. Tutaj też były eleganckie restauracje.  Festung Breslau zniszczyła tą ulicę. Z 50 budynków w niezmienionej postaci przetrwały zaledwie cztery [1]

Przy Wita Stwosza 56 stoi bardzo znana kamienica,  ma 700 lat. Niegdyś należała do bogatego rodu Molinari. W XIX wieku znał ją każdy mieszkaniec miasta. Tę kamienicę rozsławiła XIX wieczna powieść. Funkcjonował  tam sklep kolonialny. Obecnie jest tam Carrefour Express. Przez wiele lat w tej kamienicy mieścił się w tej kamienicy sklep obuwniczy.
To miejsce należało od początku XIX wieku do rodziny Molinari.  Handlowali towarami kolonialnymi. Firmę Molinari und Söhne, Kolonialwaren, Farbwaren und Produktenhandlung rozwijał Josef, ale to jego trzej synowie, Theodor, Ottomar i Leo[2].

Innym bardzo znanym obiektem na tej ulicy jest Pałac Hatzfeldów. Pierwotny barokowy pałac projektu Krzysztofa Hacknera (1765 r.) padł w 1760 roku ofiarą wojny siedmioletniej. Odbudowany  zaliczał się do największych tego typu obiektów nie t w regionie. Trzy kondygnacje i mezzanino czyniło z miejskiej siedziby Hatzfeldów znaczący element architektury miasta. Zdyscyplinowana elewacja nawiązująca do najlepszych wzorów Włoskich[3].
W latach 1766-1773 rezydencja została przebudowana przez Carla Gottharda Langhansa, jednego z najwybitniejszych architektów niemieckich. Projekt, który okazał się prekursorskim dziełem wczesnego klasycyzmu i neorenesansu we Wrocławiu.
Po znacznych wojennych zniszczeniach pałac nie został odbudowany. W 1966 roku zapadła decyzja o adaptacji „ruin do celów wystawienniczych. Pałac częściowo odbudowano, od około 50 lat mieści się w tym miejscu galeria Awangarda. - MM [4].

Nie ma już na tej ulicy neobarokowego, olbrzymiego gmachu Poczty Głównej przy ul. Wita Stwosza. Budynek Poczty Głównej należał do najbardziej imponujących budowli Wrocławia. Pomimo zniszczeń nadawał się do odbudowy, jednak w latach 50. został wykorzystany jako materiał budowlany [5].
W czasie walk o Festung Breslau ulica Wita Stwosza poniosła ogromne straty. Nigdy już jej wielkość ani ranga nie była taka jak przedtem.

III. Wita Stwosza obecnie

Ranga tej ulicy nadal jest znaczna, choć lata jej świetności już dawno minęły. Znacznie przegrywa z równoległa do niej ulicą Oławską. Mimo tego, należy do najważniejszych traktów wyprowadzających ruch z rynku w kierunku wschodnim. Obecna jej zabudowa do niezbyt udany miks budynków powstałych jeszcze w latach Polski socjalistycznej. Bloki charakterystyczne dla poprzedniej epoki niezbyt dobrze wkomponowane w otoczenie, raczej nie wpływają na poprawienie wizerunku tej ulicy. Wiele fasad wymaga gruntownego remontu. Ulica podlega jednak zmianom. Przez wiele lat stał na rogu Wita Stwosza i Św Katarzyny  wysoki na wiele pieter charakterystyczny biurowiec. Obecnie jest wyburzany ( listopad 2016 ), a na jego miejscu powstanie zupełnie nowy budynek. Ów biurowiec stał w tym miejscu przez wiele lat i wpisał się w tutejszy krajobraz. Jeśli ktoś porusza się z placu Dominikańskiego w kierunku Rynku, zwykle Wita Stwosza jest drugim wyborem po ulicy Oławskiej. Ulica Wita Stwosza od Św. Katarzyny do ul. Szewskiej jest przejezdna dla pojazdów. Na skrzyżowaniu z Szewską poruszają się tramwaje. Zamknięty jest dla ruchu kołowego tylko niewielki fragment ulicy Wita Stwosza, ten pomiędzy ul. Szewską, a Rynkiem.

IV. Biznes i handel

Na ul. Wita Stwosza znajduje się wiele sklepów rożnych branż. W zabytkowej kamienicy Przy Wita Stwosza 56 działa sklep Carrefour Expres. Na rogu Wita Stwosza i Szewskiej czynny jest sklep „Lego”.

Mają tu swoje przedstawicielstwa banki. W zabytkowej kamienicy ul. Wita Stwosza, 33/35 ma swoją siedzibie PKO BP.


Przypisy:

1.http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,20870305,beata-maciejewska-o-najdrozszej-ulicy-wroclawia.html.

2.http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19196390,najbardziej-znany-wroclawski-sklep-ma-nowego-najemce-zdjecia.html#ixzz4R7lmllQb

3.http://dolny-slask.org.pl/508847,Wroclaw,Palac_Hatzfeldow.html

4.tamże

5.http://podroze.onet.pl/ciekawe/wroclaw-ktorego-juz-nie-ma-budowle-breslau-ktorych-nie-zobaczysz/q8ybe

Fot. © copyright Kom. Data.25.11.2016 . Rynek widziany z ulicy Wita Stwosza

Fot. © copyright Kom. Data  25.11.2016. Ul. Wita Stwosza. Widok w kierunku ul. Św. Katarzyny


Fot. © copyright Kom. Data 25.11.2016.. Po lewej stronie widok starej kamienicy zajmowanej obecnie przez bank. W oddali widać fragment Galerii Dominikańskiej

Fot. © copyright Kom. Data  25.11.2016. Widok na pałac Haztfeldów

Fot. © copyright Kom. Data 25.11.2016. Skrzyżowanie z ul. Krawiecką. W oddali widoczny jest hotel. W latach 60 tych XX wieku w tym budynku mieścił się akademik.

Tu można pobrać artykuł w wersji PDF   kliknij

Miejsca
Austria 03092015 Image Banner 200 x 200
reklama

ul. Wita Stwosza

/ Miejscowość: Wrocław / woj. dolnośląskie/ kraj: Polska/

Inne podobne miejsca: Namysłów, Trzebnica, Wrocław: Rynek, ulice: ul.Hubska, ul.Nyska,ul.Oławska, ul.Piękna, ul.Wita Stwosza