SPOŁECZEŃSTWO KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Francja gościem targów książki we Frankfurcie


/12.10.2017/ Na największych światowych targach książki Francja prezentuje rekordową liczbę 180 autorów i 40.000 książek. Przywódcy Francji i Niemiec przypominają znaczenie francusko-niemieckiej współpracy dla zjednoczonej Europy.

Otwierając targi, francuski prezydent Emmanuel Macron nawiązał do relacji francusko-niemieckich z epoki Johanna Wolfganga Goethego, gdy „Fausta” tłumaczył na francuski Gérard de Nerval. – Język staje się silniejszy, gdy wchłania świat wyobrażeń z innych kultur – mówił we Frankfurcie Macron, podkreślając, że pomimo wojen, w relacjach niemiecko-francuskich nigdy nie zwyciężyły zemsta i nienawiść. Siła tkwiąca w różnorodności jest jego zdaniem ważna dla Europy. – Nie musimy odcinać się od innych w imię obrony własnych wartości – twierdził prezydent Francji, proponując ściślejszą współpracę uniwersytetów i szkół średnich obu krajów.

reklamaLiteratura jako drogowskaz

Kanclerz Angela Merkel przypomniała Konrada Adenauera, dla którego przyjaźń niemiecko-francuska była fundamentem pokoju w Europie. Podkreśliła, że nawet w erze cyfryzacji, która całkowicie zmienia nasz świat, zawsze ważne pozostanie zakorzenienie w konkretnym języku i kulturze. Jej zdaniem może w tym pomóc literatura, a pisarze – także dla polityków – mogą stanowić inspirację i być budowniczymi mostów.

Rekordowa liczba autorów

Pod hasłem „Francfort en français“ (Frankfurt po francusku) 269 francuskich wydawnictw prezentuje swoje książki. 180 francuskich autorów spotka się z publicznością – to rekordowa liczba pisarzy, jaka kiedykolwiek została przysłana do Frankfurtu przez gościa targów. Nie zabraknie wśród nich takich sław jak Michel Houellebecq, Yasmina Reza i Virginie Despentes. Obecni są tu też autorzy z Afryki, Haiti i Quebecu – obszar francuskojęzyczny obejmuje 270 milionów ludzi. We francuskim pawilonie wystawiono 40 tysięcy książek, a do zbudowania regałów wykorzystano 7 kilometrów desek.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/francja-go%C5%9Bciem-targ%C3%B3w-ksi%C4%85%C5%BCki-we-frankfurcie/a-40913039


reklama
reklama
reklama
alternate_s_120x120
dni dd_160x600
banerki Image Banner 600 x 160