POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem  Niemiec o reparacjach wojennych


/15.09.2017/ Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier podczas rozmowy w Valletcie wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji. O tym - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Niemiec trwała godzinę. Politycy poruszyli m.in. temat odszkodowań wojennych.


Jak zaznaczył przedstawiciel prezydenta Dudy,  obaj przywódcy "rozmawiali o rozmaitych aspektach historycznych i bieżących relacjach polsko-niemieckich". - Poruszyli kwestie zainicjowanej w Polsce debaty wokół problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej. Polskie Radio podaje:

„- Prezydenci przedyskutowali rozmaite polityczne i prawne uwarunkowania związane z kwestią odszkodowań. Rozmówcy wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i niezależnie od rozwoju sytuacji w kwestii odszkodowań będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany” - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

reklama
Jak podał Szczerski, rozmowa prezydentów Polski i Niemiec trwała godzinę. To dłużej niż planowano.

- W pierwszej części poruszono kwestie dotyczące przyszłości polityki europejskiej w kontekście wyborów niemieckich. W czasie dyskusji o przyszłości UE prezydenci zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw europejskich na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Jak dodał, za najważniejsze kwestie obaj prezydenci uznali sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, potrzeby pobudzenia rozwoju gospodarczego w ramach jednego i niepodzielonego wspólnego rynku oraz właściwą odpowiedź na kryzys migracyjny. Zdaniem rozmówców w kontekście Brexitu Unia potrzebuje utwierdzenia się w swojej jedności i skuteczności bez niepotrzebnych podziałów i wewnętrznych napięć.

Rozmowa prezydentów Polski i Niemiec w sprawie odszkodowań wpisuje się w dyskusję na ten temat, która w Polsce została zainicjowana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Lider Prawa i Sprawiedliwości wyraził wówczas tezę, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Na stronie Sejmu opublikowano ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych dotyczącą reparacji wojennych. Według twórców tego dokumentu jest zasadne twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Z kolei zdaniem niemieckiego rządu kwestia reparacji jest politycznie i prawnie ostatecznie uregulowana. Ponad tydzień temu opublikowana została także opinia zespołu naukowców Bundestagu, z której wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.

Na to wygląda jest to początek długie drogi – negocjacji z Niemcami w sprawie uregulowania kwestii jaką są reperacje wojenne należące się Polsce.

Źródło: http://www.polskieradio.pl


2015-06-30 Image Banner 160 x 600
09022017 336x280 Image Banner 336 x 280
banerki Image Banner 750 x 200
120x120_miltarne_koszulki