POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Kłopotliwe zarzuty pod adresem idola SPD


/ 28.04.217 / Nieprzyjemne nowinki z Brukseli dla kandydata socjaldemokratów na kanclerza Martina Schulza. Dawny przewodniczący PE jest krytykowany za politykę personalną. Czy to świadomie przygotowana polityczna kampania ?

Od chwili nominowania Martina Schulza na kandydata socjaldemokratów na kanclerza, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest wszędzie entuzjastycznie przyjmowany. Socjaldemokraci cieszą się, że dzięki niemu notowania SPD wśród wyborców poszły w górę. Lecz na teraz Martin Schulz musi zaakceptować kolejny niechlubny incydent w swoim politycznym życiorysie: Parlament Europejski zganił go za decyzje personalne podjęte w jego brukselskim okresie kariery politycznej. Posłowie PE większością zagłosowali, aby w przedstawionym absolutorium zakwestionować decyzje o awansach i przyznawaniu premii przez ich byłego przewodniczącego. 

Przeszłość dogoniła Schulza

Do tego ocenia się, że należy się krytyka „ciągłym podróżom służbowym" bliskiego pracownika Schulza do Berlina. Obecnie pracownik ten kieruje kampanią wyborczą swojego szefa.

reklama
Martin Schulz przewodniczył od roku 2012 do początku 2017 Parlamentowi Europejskiemu. Dotychczas nie ustosunkował się prawie w ogóle do zarzutów pod jego adresem, jakoby w tym okresie protegował pracowników na koszt podatników.

W jednym z wywiadów, zapytany o swoje decyzje personalne w PE, Schulz ocenił je jako „poprawne“ i oświadczył, że postępowanie PE przeciwko niemu jest posunięciem ingerującym w jego kampanię wyborczą, do wykonania którego skrzyknęli się eurosceptycy, konserwatyści i Zielonii.  

Socjaldemokraci wskazują też na decyzję Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który nie wszczął postępowania wyjaśniającego ani przeciwko Schulzowi, ani przeciwko jego pracownikowi. Lecz to może jedynie wskazywać na to, że nie podjęto żadnych zasadnych prawnych decyzji.

Dochodzenie ws. budzącego wiele wątpliwości postępowania z pieniędzmi podatnika w dopuszczalnych ramach nie leży w gestii urzędników OLAF.  
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/k%C5%82opotliwe-zarzuty-pod-adresem-idola-spd/a-38616753banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
Image Banner 750 x 200
linia zielona Image Banner 160 x 600