POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Niemcy: Przeciwnicy Merkel w CDU/CSU zwierają szyki


/27.03.2017/ Krytycy polityki Angeli Merkel w unii CDU/CSU połączyli siły i zalożyli własną organizację. Równocześnie podano, że CDU chce uczynić z polityki migracyjnej główny temat kampanii w tegorocznych wyborach do Bundestagu.

Członkowie prawego skrzydła partii CDU i CSU połączyli siły i założyli własną organizację dachową. Na spotkaniu w Schwetzingen w Badenii-Wirtembergii powołali stowarzyszenie pod nazwą "Przełom wolnościowo-konserwatywny" (niem. "Freiheitlich-Konservativen Aufbruch", w skrócie FKA), o czym poinformował jego inicjator Alexander Mitsch, wybrany jednogłośnie przewodniczącym FKA.

"Niedoceniane" prawe skrzydło CDU

Celem FKA jest reprezentowanie interesów "konserwatywnej bazy" unii CDU/CSU w całych Niemczech. - Otrzymujemy niewiarygodnie dużo poparcia na wszystkich poziomach życia partyjnego - oświadczył Mitsch przed spotkaniem w Schwetzingen. - Chcemy, żeby CDU dopasowała swą politykę do zmienionej sytuacji - dodał. Konserwatywny odłam CDU był, jego zdaniem, przez wiele lat lekceważony i niedoceniany, przez co wielu członków tej partii "utraciło swą ojczyznę polityczną", stwierdził szef FKA. - Zamierzamy ich odzyskać i pozyskać dla siebie - podsumował.

reklama
Kość niezgody: polityka migracyjna

Największy sprzeciw konserwatystów w CDU budzi polityka migracyjna kanclerz Merkel, która jest także szefową partii. W tej chwili jest to "jedna z najważniejszych spraw w Niemczech i wokół niej toczy się obecnie największy spór między zwolennikami i przeciwnikami Angeli Merkel", stwierdził Alexander Mitsch. Podobnie jak bawarska CSU, szef FKA chce wprowadzenia górnego limitu uchodźców i migrantów przyjmowanych w Niemczech, co kanclerz Merkel wciąż kategorycznie odrzuca.

Główny temat kampanii wyborczej CDU

Tygodnik "Der Spiegel" podał, że CDU z zaostrzenia polityki migracyjnej chce uczynić główny temat kampanii przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu. "Chcemy uczynić wszystko, żeby utrzymać na stałe niską liczbę uchodźców i migrantów", stwierdzono w dokumencie programowym przygotowanym przez wewnętrzną komisję CDU ds. polityki wewnętrznej, pod kierownictwem heskiego ministra spraw wewnętrznych Petera Beutha. Hamburski tygodnik powołuje się na ten dokument, pisząc o przygotowaniach chadeków do wyborów.
Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/niemcy-przeciwnicy-merkel-w-cdu-csu-zwieraj%C4%85-szyki/a-38125592banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
choinka Image Banner 750 x 200
emag_banners_wow WOW_160x600 Image Banner 160 x 600
070113 Katowice Image Banner 336 x 280