GOSPODARKA BIZNES NOWE TECHNOLOGIE KOMENTATOR EUROPA-NIEMCY-POLSKA

Polska atrakcyjnym rynkiem dla niemieckiej branży maszynowej


/28.02.2017/ „Polska jest od dawna czymś więcej niż przedłużonym warsztatem Niemiec – podaje branżowy Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA).

Jak wynika z informacji prasowej Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń (VDMA) zamieszczonej na branżowym portalu Deutsches Verbände Forum (www.verbaende.com) „Polska w minionych latach stała się dla producentów maszyn z Niemiec jednym z najważniejszych i najmocniejszych partnerów handlowych.  A swoją dotychczasową rolę „przedłużonego warsztatu Zachodu” Polska - kraj partnerski na tegorocznych targach przemysłowych w Hanowerze w kwietniu - dawno już rozszerzyła. Systematycznej poprawie uległa także jakość polskich zakładów produkcyjnych. Według zapewnień Yvonne Heidler, ekspertki ds. Europy Wschodniej w dziedzinie stosunków gospodarczych z zagranicą przy VDMA „z analizy lokalizacji dla planowanych inwestycji w Polsce wynika, że jest ona już od wielu lat dla niemieckiej branży maszynowej atrakcyjnym wyborem”. Jak podkreśliła ekspertka, przekonująca jest nie tylko „solidna stopa wzrostu polskiego PKB, lecz także atrakcyjne koszty pracy, bliskość do Niemiec, jak i jakość dostawców oraz dobrze wykształceni pracownicy”. 

reklama


Ważny rynek zbytu

Z informacji VDMA wynika ponadto, że Polska wg statystyk niemieckiej branży maszynowej zajmuje na liście krajów eksportowych 8 miejsce.

W 2016 r. wysłano tam maszyny oraz urządzenia na łączną wartość 5,7 mld euro. „W porównaniu z rokiem 2015 eksport wzrósł o 0,9 procent” – wskazała Yvonne Heidler.

W ocenie VDMA wprawdzie tempo eksportu do Polski w 2016 r. wyraźnie zmalało, jednak Związek Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń nie dopatruje się w tym utrzymującego się trendu. Przyczyn VDMA doszukuje się raczej w przeciągających się procedurach przydziału środków finansowych z UE oraz w niepewności po objęciu władzy przez narodowo-konserwatywny rząd. Jednak, jak zapewniła ekspertka, „w roku 2017 zapowiadany jest ponowny wzrost”. Powodem są fundusze unijne, z których Polska ma do 2020 r. otrzymać 82 mld euro. z przeznaczeniem na rozbudowę infrastruktury oraz innowacje przemysłowe.

Z ankiety VDMA wśród niemieckich firm branży maszynowej, przeprowadzonej w 2014 r. wynika, że 113 firm – członków VDMA miało 145 swoich oddziałów w Polsce. Wśród nich były zarówno działy sprzedaży, obsługi, ale również zakłady montażu i produkcji. „Coraz trudniej jest jednak znaleźć wykwalifikowaną siłę roboczą z technicznym przygotowaniem oraz znajomością języków obcych” - zastrzega VDMA.

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/polska-atrakcyjnym-rynkiem-dla-niemieckiej-bran%C5%BCy-maszynowej/a-37736218


reklama
reklama
reklama
01: Christmas 2016 200x200
www.czesci-samochodowe-online.pl
dlabiura24 300x250_pa_lato Image Banner 300 x 250
emag_banners_wow WOW_750x200 Image Banner 750 x 200
oponytanio.pl