POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Czy  Frans Timmermans zemści się na Polsce?


Mateusz Kurowski

/24.02.2017/ Jak napisała niemiecka gazeta "Süddeutsche Zeitung" Komisja Europejska bada możliwości zwiększenia presji na Warszawę związku z prowadzoną wobec Polski procedurą w sprawie praworządności. Niemiecki polityk szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel niedawno zagroził, że Berlin poprze Fransa Timmermansa.

"Relacje Polski z innymi krajami UE stoją przed nową poważną próbą" - pisze „SZ”. Monachijski dziennik napisał, że  KE bada możliwości "większego włączenia krajów członkowskich do sporu o ingerencje narodowo-konserwatywnego rządu w wymiar sprawiedliwości".

To zemsta KE i Fransa Timmermansa na Polsce, że nie uległa presji Komisji Europejskiej

Cytowany przez Interię SZ pisze:

"Rząd w Warszawie odrzucił zalecenie KE zmiany ustawy o reformie Trybunału Konstytucyjnego, która zdaniem Brukseli narusza polską konstytucję" - czytamy w "SZ". Strona polska "zarzuciła wiceprzewodniczącemu KE Fransowi Timmermansowi działanie z pobudek politycznych" - zwraca uwagę Broessler”.

reklama
Tak więc nie ma wątpliwości kto za tym stoi i co jest przyczyną planowanego uderzenia w Warszawę.

A że kroki w kierunku realizacji zemsty pana Timmermansa są wcielane już w życie świadczy o tym wypowiedź opublikowana przez Süddeutsche Zeitung anonimowego źródła w Brukseli:

. "Poszukuje się możliwości wywarcia presji na Warszawę bez formalnego wdrażania postępowania na podstawie artykułu 7. traktatów unijnych, które pozwala na zawieszenie praw członkowskich "ze względu na ciężkie i trwałe naruszanie" podstawowych wartości UE" - tłumaczy autor. Jego zdaniem ta droga skazana jest jednak na niepowodzenie ze względu na weto ze strony Węgier, a może i innych krajów”.

Prywatna wojna KE i jej szefa Timmernansa z Polską wydaje się być nieunikniona. Jeśli potwierdzą się doniesienia niemieckich mediów, wkrótce staniemy się pionkami na planszy pana Timmernansa.

Wysoki rangą przedstawiciel KE poczuł się urażony odpowiedzią Warszawy na tyle, że nie potrafi oddzielić emocji od faktów.  Już z szykuje za to kontruderzenie.

"Süddeutsche Zeitung" pisze, że  Timmermans może wymusić na  przewodzącej obecnie UE Malcie włączenie dyskusji o Polsce do agendy. Malta może się ugiąć pod presją tak wpływowego notabla i Komisji Eeuropejskiej i zrobić co jej nakażą. Jak pisze SZ taki krok ze strony Timmermansa  "nie miałby początkowo prawnych skutków, byłby jednak kontrą wobec polskiego stanowiska, że jest jedynie ofiarą politycznych napaści KE". Niemiecka  gazeta pisze, że  zanim Timmermans do tego się posunie musi wysondować, czy ma wystarczające poparcie w Radzie Europejskiej. W przeszłości zdarzało się, że kraje UE nie ulegały naciskom ze strony holenderskiego notabla. Jak sam się później uskarżał na to, że zostawiły go samego. Tym razem może być inaczej, ponieważ Niemcy już wyczuły okazję do przyłożenia Polsce - tradycjnie chowają się za placami instytucji europejskich. Nie jest żadną tajemnicą, że Berlin od dawna czekał tylko na taką okazję aby odegrać się na obecnym rządzie w Warszawie za nie wykonywanie ich zaleceń, chociażby w sprawie uchodźców, ale przecież nie tylko. Pomruki Sigmara Gabriela dają powody aby przypuszczać, że Niemcy tym razem udzielą Polsce lekcji pokory via UE. Będzie to jednocześnie test na deklaracje o przyjaźni ze strony Niemiec. Od tego jak się zachowa Berlin sporo zależy. Maski opadną i wszystko stanie się jednocześnie jasne.


Źródło: http://fakty.interia.pl. Süddeutsche Zeitung


banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
newb Image Banner 750 x 200
choinka Image Banner 120 x 600
20052015_akcesoria akcesoria_zanox_reklama Image Banner 300 x 250
Banery 1 120x600