POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Frank-Walter Steinmeier nowym prezydentem RFN


/ 13.02.2017/ Zgromadzenie Federalne wybrało Franka-Waltera Steinmeiera nowym prezydentem RFN. Tak jak przypuszczano, już w pierwszym głosowaniu otrzymał 931 z 1253 ważnych głosów, co dało mu absolutną większość.

Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Punktualnie o dwunastej w południe przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert uroczyście powitał w Bundestagu 1260 elektorów Zgromadzenia Federalnego, a nastęnie w krótkim, ale bardzo emocjonalnym przemówieniu, podkreślił wybitne zasługi ustępującego prezydenta Joachima Gaucka.

- Najbardziej na sercu leżała mu solidarność i zgodne współistnienie wszystkich obywateli naszego kraju - powiedział Lammert i podkreślił, że Gauck stale ich upominał, aby w żadnej sytuacji nie dali się zastraszyć ani skłócić, także w czasach, w których mamy do czynienia z rosnącym zagrożeniem ze strony terroryzmu. Elektorzy nagrodzili ten fragment przemówienia przewodniczącego Bundestagu owacją, którą ustępujący prezydent odebrał z wyraźnym wzruszeniem i satysfakcją. 

reklama
Frank-Walter Steinmeier zamierza w tej kwestii kroczyć śladami swego poprzednika. Z góry zapowiedział, że uczyni wszystko, aby przeciwdziałać rosnącym niepokojom w społeczeństwie. - Staję do wyborów na najwyższy urząd w państwie, bo stoi ono w obliczu wielkich wyzwań. Nie możemy oddalić od siebie kryzysów i konfliktów - powiedział do członków swej partii SPD na przyjęciu poprzedzającym głosowanie w Bundestagu. Podkreślił przy tym znaczenie otwartej i szczerej dyskusji publicznej we wszystkich sprawach, które w dzisiejszych, niespokojnych czasach najbardziej nurtują niemieckie społeczeństwo.

"Pożegnalny prezent" Gabriela

Przewodniczący SPD Sigmar Gabriel, który niedawno zastąpił Franka-Waltera Steinmeiera na stanowisku szefa niemieckiej dyplomacji, podziękował tym partiom politycznym w Niemczech, które poparły kandydaturę Steinmeiera na prezydenta RFN, co w roku wyborów powszechnych nie jest bynajmniej sprawą oczywistą. Na specjalnym posiedzeniu frakcji SPD w Bundestagu Gabriel nazwał poparcie dla Steinmeiera swoim "prezentem pożegnalnym w roli szefa partii SPD". W wywiadzie telewizyjnym zwrócił jednak uwagę, że opowiedzenie się za nim także przez CDU/CSU nie stanowi wcale zapowiedzi, że po wrześniowych wyborach powszechnych Niemcami w dalszym ciągu będzie rządzić wielka koalicja.
Źródło: Deustche Welle: http://www.dw.com/pl/frank-walter-steinmeier-nowym-prezydentem-rfn/a-37519580


Nowe Banery Image Banner 750 x 200
buty zimowe Image Banner 160 x 600
Rak Image Banner 300 x 250
BOLT Image Banner 200 x 200