POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

SZ: Niemcy potrzebują silnej Polski respektującej państwo prawa


/ 09.01.2017/ Przyjaźń Polski z Niemcami jest młoda i skrywa możliwość poprawy – pisze felietonista Stefan Urlich w „Süddeutsche Zeitung” (SZ), komentując wizytę kanclerz Merkel w Warszawie.

W opinii Stefana Urlicha, autora komentarza w SZ, zła atmosfera w ubiegłorocznych relacjach między rządami Polski i Niemiec może „wkrótce ustąpić owocnej współpracy”. Silne są bowiem wspólne interesy i „Niemcy potrzebują Polski, a Polska potrzebuje Niemiec i Europy, gdyż wciśnięta między Władimira Putina i Donalda Trumpa potrzebuje obojga”.

Dlatego, zdaniem Stefana Urlicha, kanclerz Angela Merkel słusznie postąpiła podczas wtorkowej wizyty w Polsce spotykając się z „konserwatystą Jarosławem Kaczyńskim”. Wprawdzie, jak zauważa autor artykułu w SZ, J. Kaczyński nie piastuje żadnego urzędu państwowego, jest jednak „wielkim władcą w kraju”. Jeśli niemiecko-polska przyjaźń ma się rozwijać, trzeba uwzględnić Jarosława Kaczyńskiego, „przynajmniej obecnie” – pisze Urlich. W jego opinii, „Kaczyński jest wprawdzie ideologiem, ale jest też strategiem”.

reklamaZdaje on sobie sprawę z tego, że Polska potrzebuje bliskich kontaktów z Niemcami i Unią Europejską oraz miliardowej pomocy z Brukseli. Także w kwestiach bezpieczeństwa Polska "w dobie Trampa i Putina jest bardziej niż dotychczas zależna od UE". Komentator wskazuje, że tym można byłoby wytłumaczyć "nagłe nawiązanie Kaczyńskiego do idei europejskiego supermocarstwa atomowego". To, w jego opinii, "też dowodzi, że uwagę przywódcy partii PiS można skierować też na inne sprawy niż narodowe. Jeśli się o niego usilnie stara" - stwierdza Stefan Urlich. Starania te polegają też na "filtrowaniu z prowokacyjnych, narodowych frazesów prezesa PiS uzasadnionych, polskich interesów".

Zdaniem autora, "Niemcom nie wolno nigdy więcej poza plecami Polski i jej kosztem paktować z Rosją. Pomimo sporów, jakie z Warszawą potrwają chyba dłużej, jedno musi być jasne: każda agresja rosyjska wobec Polski byłaby agresją wobec Niemiec i tak powinna być traktowana" - podkreśla SZ. „Zapewnienia Angeli Merkel i szefowej polskiego rządu Beaty Szydło o podtrzymaniu sankcji wobec Moskwy wskazują na kierunek tych działań" – pisze Stefan Urlich. Uważa on też, że krytyka J. Kaczyńskiego dot. dominacji Niemiec oraz kanclerz Merkel w UE jest uzasadniona. ”Nie sprzyja to na dłuższą metę ani UE, ani Republice Federalnej Niemiec” - zauważa. Stefan Urlich dodaje jednak, że "Niemcy nigdy nie chciały przejmowania tej roli. Przypadła im ona, ponieważ inne narody nie przejmują w dostatecznym stopniu funkcji przywódczych".

Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/sz-niemcy-potrzebuj%C4%85-silnej-polski-respektuj%C4%85cej-pa%C5%84stwo-prawa/a-37450858


linia zielona Image Banner 750 x 200
Nowa kolekcja 2017 Image Banner 160 x 600
01: Christmas 2016 300x250
12012015_baners triverna_hs_180x150 Image Banner 180 x 150