POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Oni byli etnicznymi Niemcami. IPN ujawnił nazwiska esesmanów z Auschwitz


/30.01.2017/ Portal Interia pisał: "Jest to dzień historyczny. Tą bazą rozpoczynamy realizację dużego projektu. Zaczynamy od KL Auschwitz, ale w planach mamy rozwinięcie tej listy również o inne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne" - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa zakończyła się wspólna konferencja IPN i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, na której poinformowano o ujawnieniu bazy zawierającej dane osobowe esesmanów z KL Auschwitz”.
Jak zostało to sformułowane - dane gromadzone były od 1982 roku przez prof. Aleksandra Lasika w związku z przygotowaniem rozprawy doktorskiej przedstawionej w 1988 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Później ta baza została rozszerzona o informacje dotyczące załóg innych obozów koncentracyjnych.

Baza jest efektem wielopokoleniowych badań zapoczątkowanych zaraz po wojnie przez komisje ścigania zbrodniarzy, a następnie w środowiskach akademickich oraz w Muzeum Auschwitz.. Pomimo, że Niemcy przed ucieczką z obozu wywozili i palili akta administracji obozowej i udało im się zniszczyć wiele dokumentów - to mimo wszystko udało się odtworzyć bazę o ludziach tam pracujących. Jak mówią ludzie zaangażowani w ten projekt  ujawniania sprawców zdobni, że zbieranie danych wiązało się z pozyskiwaniem ich od byłych więźniów.

reklama










Cytowany przez portal Interia zastępca Naczelnika Archiwum IPN w Krakowie Jacek Kwilosz powiedział, że wszyscy esesmani pracujący w Auschwitz byli narodowości niemieckiej. Nie było wśród nich przedstawicieli innych narodowości. Naczelnik Archiwum IPN dodał, że wszystkie osoby były dokładnie sprawdzane przez Główny Urząd Rasy i Osadnictwa SS. „Sprawdzano między innymi drzewa genealogiczne oraz historię chorób krewnych. Także wszyscy esesmani musieli być - jak podkreślał Kwilosz - etnicznymi Niemcami”.

W ujawnionej przez IPN bazie danych - oprócz nazwisk esesmanów - umieszczono ich dane personalne: datę i miejsce urodzenia, numer służbowy, datę przybycia do KL Auschwitz i datę jego opuszczenia, wykształcenie, obywatelstwo. Są tam także fotografie niektórych funkcjonariuszy SS, a w przypadku tych, którzy po wojnie byli sądzeni - dokumenty wymiaru sprawiedliwości. Ale to nie koniec, lista będzie w przyszłości poszerzana i uzupełniana.

To bardzo dobrze, że ta lista się ukazała. Szkoda jedynie, że tak późno. Chociaż w tym przypadku sprawdza się stare polskie przysłowie „lepiej późno niż wcale”.




Źródło: http://nowahistoria.interia.pl


banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
emag_banners_wow WOW_750x200 Image Banner 750 x 200
grudzien image banners 160x600
Rak na wspak Image Banner 300 x 250