POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Kolejna Niemka żąda milionów odszkodowania od Polski


/ 23.11.2016 / Aż 2 milionów złotych odszkodowania żąda od Skarbu Państwa była właścicielka gospodarstwa we wsi Podlejki w gminie Gietrzwałd.  To miejscowość położona  w warmińsko-mazurskim.  Mieszkająca  w Niemczech Erika Tyzak wyjechała z Polski jeszcze w latach 70. XX wieku.

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie kończy się postępowanie dotyczące żądania odszkodowania za pozostawioną przed wielu laty nieruchomość.
Najgłośniejszą i najbardziej znaną sprawa tego rodzaju była ta, którą wytoczyła Agnes Trawny.
Sąd zlecił biegłemu uzupełniającą wycenę gruntów pozostawionych we wsi Podlejki przez państwa Tyzaków. Oni w 1978 roku wyemigrowali do Niemiec. Na tej podstawie będą mogli oni otrzymać odszkodowanie od polskiego podatnika. Sąd nakazał, aby biegły oszacował wartość nieruchomości w dwóch wariantach. Strony

reklama

sporu różnie oceniają  wartość nieruchomości pozostawionych przed wyjazdem do RFN. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa uważa, że stan nieruchomości był zły, natomiast Erika Tyzak ocenia, że pozostawiła gospodarstwo w dobrym stanie.
Tyzakowie wyjechali do Niemiec w maju 1978 r. Opuszczony przez nich majątek jak donosi portal wp.pl częściowo pozostaje we władaniu Skarbu Państwa, a częściowo został sprzedany osobom trzecim. W zasobach Skarbu Państwa pozostają grunty leśne, które należały do rodziny obywatelki Niemiec.

Udało się jej nawet doprowadzić doprowadzić do stwierdzenia nieważności decyzji naczelnika gminy Gietrzwałd o przejęciu majątku. Decyzję w tej sprawie wydał nawet Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak pisze portal wp.pl w olsztyńskim sądzie okręgowym w ostatnim czasie toczy się kilka spraw tzw. późnych przesiedleńców o zapłatę za pozostawiony w Polsce majątek. Jak informują media  -jedne kończyły się decyzją o zapłacie, inne pozwy oddalano.

To nie są żadne sporadyczne incydenty, lecz ruszyła fala roszczeń ze strony niemieckich obywateli wobec Polski. Póki co panuje milczenie w tej drażliwej kwestii.
Źródło: http://finanse.wp.pl

banners_19092015 Banner_200x200 Image Banner 200 x 200
praktyczne iKonto Image Banner 750 x 100
emag_banners_wow WOW_160x600 Image Banner 160 x 600
11 procent rabatu Image Banner 300 x 250
Namysłów
miejsca
NAMYSŁÓW
POLECAMY: miejsca