POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Szef niemieckiej dyplomacji do Polonii: jesteście fundamentem przyjaźni


/ 18.11.2016/ – Jesteście fundamentem polsko-niemieckiej przyjaźni – mówił na środowym (16.11.16) spotkaniu z Polonią Frank-Walter Steinmeier. W dyplomatyczny sposób odniósł się też do kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

– Traktujemy poważnie oczekiwania żyjących w Niemczech Polaków i obywateli polskiego pochodzenia, zwłaszcza ich życzenie zwiększenia możliwości nauki języka polskiego. Dlatego włączyliśmy ten temat do porządku obrad na spotkaniu z władzami krajów związkowych w Urzędzie Kanclerskim – powiedział w środę (16.11.16) wieczorem świeżo nominowany kandydat wielkiej koalicji (CDU/CSU i SPD) na prezydenta RFN i urzędujący minister spraw zagranicznych Niemiec.

reklama


Jak zapowiedział Frank-Walter Steinmeier, ten temat będzie również poruszany podczas spotkania tzw. okrągłego stołu w przyszłym tygodniu, na które Berlin zaprosił przedstawicieli polskiego rządu. Polityk SPD przypomniał też, że zaledwie kilka dni temu Bundestag zatwierdził podwyższenie o milion euro wkładu Niemiec na polsko-niemiecką wymianę młodzieży.

Frank-Walter Steinmeier był gospodarzem spotkania z Polonią, którą powitał w MSZ z okazji obchodzonego w tym roku 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Spotkanie poprzedziła całodniowa, polsko-niemiecka Konferencja Partnerstw Komunalnych zorganizowana przez niemiecki MSZ i Radę Gmin i Regionów Europy.

W swoim wystąpieniu Steinmeier podziękował Polonii i samorządowcom za ich zaangażowanie, dzięki któremu powstały niezliczone inicjatywy, spotkania, partnerstwa. – Jesteście fundamentem polsko-niemieckiej przyjaźni – dziękował niemiecki socjaldemokrata. W dyplomatyczny sposób odniósł się też do kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce przypominając wolnościowe i demokratyczne tradycje Polski.
źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/szef-niemieckiej-dyplomacji-do-polonii-jeste%C5%9Bcie-fundamentem-przyja%C5%BAni/a-36419051


Logo 120x60
niskie ceny na warsztacie  Image Banner 750 x 200
rabat_torebki_Image Banner 120 x 600
3 miesiace Image Banner 300 x 250