POLITYKA   Komentator. Europa-Niemcy-Polska  
reklama
reklama
reklama

Waszczykowski: stosunki polsko-niemieckie są wyborne


/ 18.11.2016 / Wielka Brytania – mimo brexitu – pozostaje najważniejszym partnerem Polski w Europie. W skali globalnej prymat należy do USA. Niemcy są ważne, mówi minister Witold Waszczykowski, ale priorytetem są anglosasi.

Główny cel stanowiło bezpieczeństwo Polski, ponieważ „od roku 1999 do chwili obecnej, realizacji postanowień szczytu NATO w Warszawie, istniały dwa statusy bezpieczeństwa – lepszy dla Europy Zachodniej i gorszy dla środkowo-wschodniej części kontynentu”. Już niebawem w tym regionie będą stacjonowały wojska Sojuszu, przede wszystkim amerykańskie. Tym samym status bezpieczeństwa został ujednolicony -  

W hierarchii zadań polskiej polityki zagranicznej drugie miejsce zajmują, szeroko rozumiane, sprawy regionu. Minister Waszczykowski, podsumowując na spotkaniu z dziennikarzami rok w polityce zagranicznej rządu PiS,  mocno akcentował rolę Grupy Wyszehradzkiej jako koordynatora i konsultanta zamierzeń członków owej czwórki. Wydaje się, że – podobnie jak w kwestiach obronnych – Warszawa dostrzega dysproporcję wagi politycznej zachodu i wschodu UE. Dlatego tworzy nowe formaty.

reklama











Przykładem jest "Bukareszteńska Dziewiątka" czyli Wyszehrad plus Litwa, Łotwa, Estonia oraz Rumunia i Bułgaria. Jest jeszcze formuła Regionu Karpackiego, a także Flanki Wschodniej w składzie Polska, Rumunia, Turcja. Czemu to służy? Wyjaśnienie ministra: „Ta współpraca prowadzi do stworzenia w ramach NATO i Unii silnego lobby państw Europy Środkowo-Wschodniej, by móc wpływać  na decyzje tych organizacji”.

"Ważny faktor"

Niemcy są z kolei "ważnym faktorem w ramach Unii Europejskiej, a także bilateralnych” - twierdził minister. Mówił o udanym roku  jubileuszy traktatowych i więzach gospodarczych, których wyrazem są obroty rzędu 100 mld euro rocznie.

Na pytanie co z ideą polsko-niemieckiej szkoły dla uchodźców syryjskich w Libanie, który to pomysł zgłosiła premier Beata Szydło w czasie powitalnej wizyty u kanclerz Angeli Merkel, szef polskiej dyplomacji odpowiedział, że przygotowania są na dobrej drodze. Dziś Polska dostarcza pomoc – zakwaterowanie i wyżywienie – dla 10 tys. Syryjczyków. Przy współpracy z Niemcami liczba odbiorców tej pomocy ma szanse zwiększyć się wielokrotnie.




Źródło: Deutsche Welle http://www.dw.com/pl/waszczykowski-stosunki-polsko-niemieckie-s%C4%85-wyborne/a-36430600


likwidacja kolekcji 08 sale_70_180x150 Image Banner 180 x 150
Koerperpflege_Maenner_336x280
750x200_Canvas_v4
banners_230614 160x600 Image Banner 160 x 600