Główna Archiwum Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności. Jeśli tego nie akceptujesz, nie korzystaj z tej strony.

ISSN 2299-1328

www.komentatoreuropa.pl

Ważnym tematem spotkania polskich i niemieckich żurnalistów w Goerlitz i Zgorzelcu  jest rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Hasło przewodnie tegorocznych Dni Mediów to „Zakłócenia w odbiorze czy zmiana kanału. Czy Europa może spać spokojnie?”. Podczas konferencji dziennikarze z Polski i Niemiec rozmwiali m.in. o tym, jak wojna w Ukrainie wpłynęła na sytuację krajów członkowskich Unii Europejskiej. Na spotkaniu dziennikarzy nie mogło zabraknąć opinii, jak wyglądają przekazy medialne o Ukrainie. Swoje doświadczenia z pierwszych tygodni wojny opisała uczestnikom ukraińska pisarka Natalka Śniadanko. Rosyjskiej agresji na Ukrainę poświęcona były też debaty ekspertów. Również uczestnicy nie szczęśdzili cierpkich słów. Na przykład  były ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło, podczas debaty otwierającej Dni Mediów powiedział, że  zaniedbania Berlina, Francji i Brukseli także przyczyniły się do wybuchu wojny, której teraz Ukraina nie może

przegrać, a Rosja nie może wygrać . Również inni uczestnicy nie szczędzili słów krytyki wobec Rosji, ale i zachowania się na przykład Berlina. Temat rosyjskiej napaści na Ukrainę na pewno nie po raz ostatni był poruszany przez polskich i niemieckich dziennikarzy w czasie tegorocznego zjazdu.

Dni Mediów organizowane są co roku, na przemian w Polsce i w Niemczech, w województwie zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim oraz krajach związkowych Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Saksonii.

Zgodnie z medialnymi zapowiedziami w tegorocznych Polsko-Niemieckich Dniach Mediów wezmą udział m.in.: Michael Kretschmer - premier Wolnego Państwa Saksonia, Hans Joerg Neumann - konsul generalny Niemiec we Wrocławiu, Dietmar Nietan - koordynator ds. Polsko-Niemieckiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej, Olga Doleśniak-Harczuk – zastępca redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-politycznego „Nowe Państwo”, dr Andrij Deszczyca – ambasador Ukrainy, Oliver Bilger – redaktor „Tagesspiegel” w Berlinie i dr Łukasz Jasina – rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


W Goerlitz i Zgorzelcu trwają pierwsze po pandemicznej przerwie Polsko-Niemieckie Dni Mediów

(10.06.2022)Wręczono nagrody za najlepsze materiały dziennikarskie dotyczące tematyki polsko-niemieckiej.  Tegoroczne Polsko-Niemieckich Dni Mediów, które trwają w Goerlitz i Zgorzelcu. -to pierwsze spotkanie dziennikarzy z Polski i Niemiec  po przeszło dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Pandemią, która pokazała jak bliskie są społeczne i gospodarcze powiązania obu krajów.

POLITYKA

reklama