Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Książka o ludziach polsko-niemieckiego dialogu

/01.06.2018/Wbrew stereotypom polsko-niemieckiej wrogości, istniał zawsze w Polsce nurt opinii publicznej przekonany, że współpraca z Niemcami jest potrzebna – świadectwem tego jest unikalna publikacja.
Osiemnaście esejów - portretów Polaków - składa się na publikację ukazującą złożoność oraz wzloty i upadki polsko-niemieckich relacji w XIX i XX wieku. Jej unikatowość polega na tym, że stanowi ona zapis bardzo nieraz od siebie odległych, osobistych doświadczeń w poszukiwaniu zbliżenia i wspólnoty między Polakami i Niemcami. Pamięć o nich zacierała i zaciera się w kolejnych pokoleniach. - Chcieliśmy pokazać, że wbrew stereotypom polsko-niemieckiej wrogości, istniał zawsze w Polsce nurt opinii publicznej reprezentujący zdanie, że współpraca z Niemcami jest potrzebna i konieczna. Podzielali je i upowszechniali ludzie z bardzo rozmaitych środowisk - mówi w rozmowie z Deutsche Welle germanista prof. Marek Zybura z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.
Reklama


Prof. Zybura i historyk prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum są wydawcami tej publikacji, której nadali tytuł „Der du mein Bruder bist..” (”Któryś mi bratem dalekim”). Książka ukazała się najpierw w oficynie wydawniczej Fibre. Niedawno udostępniła ją w przedruku szerokiej rzeszy publiczności Federalna Centrala Kształcenia Politycznego (Bundeszentrale für Politische Bildung, bpb). Jest to mądre i dalekowzroczne działanie w kontekście zmian , jakie zaszły w stosunkach polsko-niemieckich w ostatnich latach, po tym jak nazwano zbliżenie Polaków i Niemców „prawdziwym cudem” i nikomu do głowy nie przychodziło, że ten cud można odczarować i podważać jego znaczenie.
Geneza pomysłu na publikację
Publikacja pod redakcją Zybury i Ruchniewicza jest kontynuacją pomysłu, aby spojrzeć na polsko-niemieckie relacje i ich rozwój przez pryzmat najciekawszych biografii ludzi polsko-niemieckiego zbliżenia. W 2004 r. ukazała się w drezdeńskim wydawnictwie Thelem książka pt. „Mein Polen” pod redakcją obu badaczy. Był to, podobnie jako obecna publikacja, zbiór esejów o Niemcach, którzy wyciągali rękę do Polski. - Domena stosunków polsko-niemieckich nie jest tylko tematem propagandy takiej czy innej, polskiej czy niemieckiej. My, jako społeczeństwo, ludzie, którzy coś chcą zrobić dla stosunków polsko-niemieckich, powinniśmy zająć się tym, co jest naszym powołaniem - badaniami i ich popularyzacją – wyjaśnia ideę pomysłu na publikację wrocławski historyk Ruchniewicz.


reklama
reklama
Zobacz także:

Widok na Złote Tarasy (Warszawa)   fotOMiejsca