Komentator Inne

www.komentatoreuropa.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Nowa koordynatorka współpracy z Niemcami: mniej mówić, więcej robić
/29.05.2018/ Kooperacja przygraniczna z Niemcami układa się bez zarzutu, nawet lepiej niż wcześniej – mówi w wywiadzie dla Deutsche Welle nowa koordynatorka rządu Polski ds. współpracy z Niemcami Renata Szczęch.

Stanowisko koordynatora pozostawało nieobsadzone po polskiej stronie przez pół roku. Nazbierało się pracy?
Renata Szczęch: Nie było obsadzone z tego powodu, że po zmianie premiera rozważano, czy zadania koordynatora podzielimy pomiędzy ministerstwo spraw zagranicznych i resort spraw wewnętrznych i administracji. Analizy prowadzone pomiędzy nowym szefem MSZ i nowym szefem MSWiA trochę trwały. Jednak ze względu na bliską współpracę przygraniczną, bo zadań z tego zakresu jest najwięcej, pan premier zdecydował, że zostanie to w gestii MSWiA. Stąd ten termin.

Jakie są najpilniejsze sprawy, które trzeba załatwić po usunięciu tej blokady?
Podjęliśmy już pewne zobowiązania w sprawie polsko-niemieckiego szczytu kolejowego, który odbędzie się 11 czerwca w Poczdamie. Spotkaliśmy się z PKP, żeby wypracować propozycje decyzji, które będą mogły zostać tam podjęte. Nie chcę mówić o szczegółach, bo to sprawa ministerstwa infrastruktury, ale z naszej strony też na nią wpływaliśmy. Koordynowaliśmy też politykę kancelarii prezydenta w – muszę to tak szeroko określić – obszarze Odry. Poza tym staramy się wypracować porozumienie polsko-niemieckie w zakresie pomocy medycznej. Chodzi o to, żeby było wiadomo, która karetka powinna udzielić pomocy, jeśli ktoś na przykład przewróci się na moście granicznym. Poza tym pracujemy nad nowym wspólnym centrum operacyjnym, w którym z niemieckiej strony działać będzie policja, a z naszej policja oraz straż graniczna,  administracja skarbowa i inne agencje unijne, na przykład Frontex.
reklama


Polsko-niemieckie stosunki polityczne uchodzą za napięte. Czy przekłada się to na stosunki lokalne, przygraniczne?
Zupełnie tego nie dostrzegam. Wręcz odwrotnie. Z perspektywy ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji nasza współpraca układa się lepiej niż było to wcześniej. Zacieśniamy współpracę ze stroną niemiecką. Budujemy nowe bazy danych, na których pracujemy, wcześniej tego nie było. W ramach wspólnych procedur wykonujemy wiele czynności poprawiających stan bezpieczeństwa.

W ubiegłym roku wiele negatywnych komentarzy wywołało niezaproszenie niemieckiej straży pożarnej do wspólnego zabezpieczania festiwalu Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, co w latach wcześniejszych było tradycją. Czy w tym roku niemieccy strażacy dostaną zaproszenie?
Powiem szczerze, że nieco mnie to pytanie zaskoczyło, muszę to sprawdzić. Ja nie widzę przeciwwskazań, o ile będzie taka potrzeba, bo zabezpieczenie ze strony naszych służb jest naprawdę dobre…reklama
reklama
Zobacz fotOMiejsca