Powrót

POLITYKA

Komisja śledcza bada potężny skandal. Niemcy ujawniali Rosji tajemnice wojskowe NATO


Media o tym,  jak Niemcy ujawniali Putinowi tajemnice wojskowe NATO. Berlin tym samym wbijał państwom sojuszu nóż w plecy. W gazetach pada coraz częściej pytanie, ciekawe co jeszcze Niemcy zdradzili Putinowi? "Proces zatwierdzania budowy gazociągu Nord Stream 2 był pretekstem, pod którym rosyjski koncern Gazprom pozyskał od Niemiec wrażliwe dane NATO - ustalili członkowie niemieckiej komisji śledczej, których cytuje portal Zeit Online


Publikacja: 11.12.2023

Kreml w ten sposób zdołał uzyskać poprzez urząd morski w Stralsundzie informacje dotyczące m.in. obszarów działań okrętów podwodnych. To wrażliwe dane Sojuszu Północnoatlantyckiego" -czytamy w mediach. Dodatkowo warto wiedzieć, że powołana przez opozycję specjalna komisja ma m.in. wyjaśnić, jak duży wpływ na ówczesne władze państwowe SPD/CDU w momencie powstania fundacji mieli darczyńcy rosyjscy. A największym darczyńcą Fundacji Ochrony Klimatu SN był Nord Stream 2, spółka zależna rosyjskiego państwowego Gazpromu, przekazując 20 mln euro. Gazociąg niemiecko-rosyjski nie został uruchomiony w lutym 2022 roku w wyniku  wojny na Ukrainę.

Zeit-online pisze o tym ,że współrzędne łodzi podwodnych i amunicja NATO: mówi się, że Rosja korzystała z procesu zatwierdzania Nord Stream w przypadku zapytań o dane wrażliwe. Posłowie z komisji śledczej są zszokowani. Rosyjski państwowy koncern Gazprom  najwyraźniej dzięki Niemcom pozyskał tajne dane NATO w ramach procesu zatwierdzania gazociągu Nord Stream 2 . Tak jednogłośnie stwierdzili parlamentarzyści z różnych frakcji po przesłuchaniu świadka w komisji śledczej Fundacji Klimatycznej Meklemburgii-Pomorza Przedniego . Fundację klimatyczną w dużej mierze sfinansowała spółka Nord Stream 2 AG. W Zeit-online czytamy ponadto, że poseł CDU Sebastian Ehlers poinformował, że Urząd Górniczy w Stralsund, jako organ wydający licencje, zwrócił się do Bundeswehry w imieniu Nord Stream 2 o współrzędne natowskich  obszarów nurkowania dla łodzi podwodnych w regionie. René Domke, który był obecny na posiedzeniu komisji FDP, potwierdził to i był zdziwiony, że taka informacja powinna zostać przekazana. Komu przekazana... – „pamiętajcie, sponsorowi projektu z siedzibą w Szwajcarii, którego właścicielem jest rosyjski państwowy koncern Gazprom” -czytamy w niemieckiej gazecie. Według doniesień ostatecznie dostarczono znacznie bardziej wrażliwe dane.

 Według Partii Zielonych w parlamencie kraju związkowego  Meklemburgia-Pomorze Przednie poufne dane wojskowe dotyczące amunicji NATO zostały nawet tymczasowo opublikowane w decyzji o zatwierdzeniu planu. Przewodniczący komisji śledczej Zielonych, Hannes Damm, był tym faktem zszokowany. Działania władz górniczych wobec Gazpromu „zagrażały bezpieczeństwu Republiki Federalnej i NATO” - między innymi taki zarzut formułują teraz niemieccy parlamentarzysty Z zeznań świadka, byłego szefa wydziału Federalnego Urzędu Infrastruktury, Ochrony Środowiska i Usług Bundeswehry wynika, że   „budowa Nord Stream 2 została przeforsowana pomimo poważnych obaw władz bezpieczeństwa” – twierdził Damm. . Tym samym obnażał zakłamanie propagandy uprawianej całymi latami przez rząd Merkel, jakoby Nord Stream to bł tylko biznesowy projekt, Przewodniczący komisji śledczej oskarżył nawet kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie o akceptowanie wysokiego ryzyka dla bezpieczeństwa „tylko po to, aby Nord Stream 2 AG mógł szybko uzyskać zgodę”.

Przypomnijmy, że fundacja klimatyczna została powołana uchwałą parlamentu krajowego na początku 2021 roku, aby umożliwić dokończenie  Nord Stream 2  z obejściem grożących amerykańskich sankcji. To akurat się Niemcom udało, „wykiwali USA” i operacja  co zakończyła się sukcesem.

Media już od dawna spekulowały o tym, jak Niemcy przehandlowywały bezpieczeństwo NATO robiąc deal z Putinem. Wyciek tych danych nie jest jedynym, kwestią czasu jest to, kiedy kolejne tak szokujące fakty jak ten opisywany, ujrzą światło  dzienne.

Źródło: https://www.zeit.de/politik/2023-12/mecklenburg-vorpommern-untersuchungsausschuss-klimastiftung-nord-stream-nato-daten


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

reklama