Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-KORONAKRYZYS-
Zmagania Polski z kryzysem gospodarczym mogą robić wrażenie – ocenia "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

/30.04.2020/ Frankfurter Allgemeine Zeitung pisze o tym, jak polski rząd walczy z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa. Niemiecki dziennik informuje, że Polska ma jeszcze przed sobą szczyt zarażeń koronawirusem. "Jedną z twarzy walki obronnej przed wirusem jest minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która  przynajmniej od początku koronakryzysu jest najważniejszą kobietą w rządzie" - pisze "FAZ". Niemiecka gazeta chwali polską minister rozwoju i pisze, że Polska to ostatnie szwalnie w UE. W ramach projektu blisko dwa tys. małych firm ma szyć maseczki ochronne i pomóc uniezależnić się od od chińskiej produkcji maseczek. Ponadto Polacy chcą wkrótce dostarczać je na zagraniczne rynki. FAZ zauważa, że Emilewicz mówiła o tym tego samego dnia, w którym niemiecki minister zdrowia Jens Spahn ogłosił, że niemiecki przemysł będzie produkować jeszcze więcej maseczek - z tym że 'najpóźniej' od połowy sierpnia.
Gazeta jednak nie ma wątpliwości co do tego, że  wiele gałęzi polskiej gospodarki ucierpi z powodu pandemii. 
"FAZ" pisze, że pierwsze oznaki kryzysu widać już na polskim rynku pracy. Przed pandemią  instytuty badawcze prognozowały Polsce najwyższy wzrost gospodarczy w całym regionie, a teraz gdzie liczba zatrudnionych, zazwyczaj rosnąca z miesiąca na miesiąc, w marcu spadła o 34 tys.  Ucierpią pracownicy małych sklepów czy salonów fryzjerskich, jak również tzw. firmy jednoosobowe. 

"Przede wszystkim młodzi ludzie boleśnie odczują teraz to, że Polska ma najwyższy w UE udział prekaryjnych stosunków pracy, co jest ciemną stroną liberalnych reform z lat dziewięćdziesiątych" - pisze niemiecki dziennik. Jak dodaje, MFW szacuje, że bezrobocie wzrośnie w tym roku do 9,9 proc. FAZ prognozuje, że również, że będzie to ciężki rok dla polskich rolników. Gazeta pisze też o obniżkach wynagrodzeń i zwolnieniach w mediach, w tym z udziałem niemieckich właścicieli.
Lars Gutheil z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie ocenia w rozmowie z "FAZ", że pakiet ratunkowy jest "znaczący", ale niewystarczający i dość biurokratyczny. Ubolewa on, że kredyty przewidziane dla większych przedsiębiorstw będą gwarantowane przez państwo tylko w 80 proc.
"Polska miała prawie zrównoważony budżet, gdy zastał ją kryzys. Ministerstwo Finansów spodziewa się teraz wzrostu zadłużenia na 2020 r. z 46 proc. (które było skromne w porównaniu europejskim) do 55,2 proc. PKB. Jeszcze nie wiadomo, kiedy i z jakim skutkiem gospodarka wróci do pełnych obrotów. Gutheil spodziewa się, że tu i tak powstanie 'Europa różnych prędkości'" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

reklama