Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-HISTORIA-
Niemiecka telewizja ARD wyemitowała film o zrabowanych polskich dzieciach

/28.04.2020/Premiera filmu o zrabowanych dzieciach odbyła się w 27.04.2020 w pierwszym programie telewizji publicznej ARD o godz. 23.30. Film dokumentalny pt. "Kinderraub der Nazis. Die vergessenen Opfer" w reżyserii Elisabeth Lehmann (MDR) i Moniki Sieradzkiej (DW) ukazuje tragiczne losy polskich dzieci porywanych i zgermanizowanych przez niemieckich okupantów. Dokładna liczba ukradzionych polskim matkom i ojcom dzieci jest nieznana. Występująca w filmie prof. Isabell Heinemann z uniwersytetu w Münster mówi o ok. 20 tys. udokumentowanych przez jej zespół losach polskich dzieci, które przeszły tzw. selekcję i germanizację w placówkach


prowadzonych przez podległą SS organizację "Lebensborn". Niektóre źródła szacują, że nawet do  200 tys. polskich dzieci zostało „ukradzionych”. Do tej liczby zalicza się również polskie dzieci, które znalazły na terenie Niemiec, np. urodzone tu (i odebrane matkom) dzieci polskich robotnic przymusowych. Każdy pojedynczy los takiego dziecka i jego rodziny był straszny.Po wojnie Niemcy zacierały ślady i utrudniały dojście do prawdy i znalezienie zrabowanego dziecka. Dokumenty Lebensbornu zniszczone zostały po wojnie, a sama organizacja została uznana w procesach norymberskich za „organizację charytatywną”! Niemieckie urzędy ds. młodzieży również nie pomagały za bardzo przy  ujawnianiu tożsamości zrabowanych polskich dzieci. A zabiegi o chociażby  symboliczne zadośćuczynienie spełzały na niczym. Żądania odszkodowań zostały ostatecznie odrzucone przez Federalny Trybunał Konstytucyjny. Dopiero teraz po raz pierwszy szeroka publiczność w RFN będzie miała okazję zapoznać się z tragicznymi losami zrabowanych polskich dzieci.

Źródło: DW.de, ARD  
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Sreen z  Youtube
reklama