Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-POLITYKA-
Premier Morawiecki we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” apelował do władz UE o sprawniejsze działania w dobie pandemii koronawirusa/23.04.2020/ W opublikowanym we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” materiale Morawiecki napisał, że pandemia koronawirusa doprowadziła do „największego od dziesięcioleci kryzysu społecznego i gospodarczego oraz do kryzysu publicznych systemów opieki zdrowotnej”.
Premier pisał, że d latego potrzebujemy dziś bardziej niż kiedykolwiek przedtem Europy solidarnej –z ambitnym budżetem i nową, odbudowaną równowagą.
Skrytykował prowadzoną w poprzednich latach przez Komisję Europejską finansową dyscyplinę. „Zmusiła ona kraje członkowskie do trudnych decyzji, które często prowadziły do obniżania wydatków na służbę zdrowia” – twierdził Morawiecki. Według polskiego premiera powinno się wprowadzić  „kompleksowy pakiet działań prowadzących do ożywienia gospodarki i stymulacji europejskiej ekonomii”. Morawiecki we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze:„Konieczna jest nasza wspólna zgoda na ambitne wieloletnie ramy finansowe oraz zwiększenie środków własnych UE, jej wpływów. Tylko tak możemy odnaleźć równowagę, którą straciliśmy wskutek wewnętrznych podziałów i wzajemnych animozji”.
reklama

Nie jest żadną tajemnicą, że polski premier przykłada ogromną wagę do ekonomii i rynku. Dał również temu wyraz w materiale opublikowanym w uznanym niemieckim dzienniku. Pisał, że należy  odłożyć na bok lęk przed ambitnym budżetem. Według szefa polskiego rządu  w czasie obecnego kryzysu środki przeznaczone na politykę spójności i rolnictwo są najbardziej efektywną formą pomocy świadczonej przez UE. Dodał, że  „przesuwanie środków” w ramach istniejącego budżetu może być jedynie „namiastką” i „krótkotrwałą taktyką na przeżycie”. W tekście czytamy, że Europa potrzebuje strategii prowadzącej do odbudowy swojej pozycji.  UE powinna przeznaczyć na walkę z gospodarczymi skutkami koronawirusa „całkiem nowe środki”, być może w ramach funduszu „recovery”. Jego zdaniem strategia zaciskania pasa, zastosowana w walce z poprzednim kryzysem w latach 2007-2013 „nie sprawdziła się”.
Morawiecki wskazał nowe źródła których powinna czerpać Unia. W tym miejscu wymienił podatek od transakcji finansowych (FTT), podatek cyfrowy, podatek od śladu węglowego na towary spoza Unii oraz opłatę, którą nazwał single market fee. Morawiecki postulował o bardziej skuteczną walk z przestępstwami podatkowymi. Warto przypomnieć, że  Unia Europejska traci wskutek oszustw podatkowych 200 mld euro rocznie. Morawiecki zgodził się z Ursulą von der Leyen, która nie tak dawno mówiła, że Europa zrobiła w ostatnich czterech tygodniach więcej niż w czterech pierwszych latach poprzedniego kryzysu.
Szefowie państw i rządów mają zatwierdzić w czwartek /23.04.2020/ na szczycie UE porozumienie w sprawie działań antykryzysowych. Ma być przeprowadzone w formie w formie wideokonferencji. Materiał na łamach FAZ ma szansę odbić się szerokim echem. Zawarte w nim postulaty powinny znaleźć się na agendzie KE.

Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.

Fot. Screen ze strony: www.faz.net