Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Niemcy sprawili, że rośnie ryzyko dla funkcjonowania strefy euro/07.05.2020/ Biznes.interia.pl pisze, że Niemcy podstawili nogę EBC. Rośnie ryzyko dla funkcjonowania strefy euro. Czy taka opinia jest zasłużona? Niedawno został zakwestionowany najważniejszy program wsparcia gospodarki, jaki prowadził w ostatnich latach centralny bank eurolandu.
biznes.interia.pl pisze, że "Rada Prezesów pozostaje w pełni zaangażowana w podejmowanie wszelkich niezbędnych działań w ramach swojego mandatu, aby zapewnić, że inflacja wzrośnie do poziomu zgodnego ze średniookresowym celem, a działania polityki pieniężnej podjęte w celu utrzymania stabilności cen dotrą do wszystkich części gospodarki i wszystkich krajów strefy euro". To była reakcja Europejskiego Banku Centralnego zareagował na orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prowadzonego w latach 2015-2018 skupu obligacji rządów, agencji rządowych i władz samorządowych krajów eurolandu.
reklama

Zgłoszone przez trybunał w Karlsruhe zastrzeżenia mogą wpłynąć na zaangażowanie Niemiec - głównej siły stojącej za EBC – w antykryzysowe działania podejmowane przez europejski bank. Niemiecki trybunał konstytucyjny uznał, że europejski bank przekroczył swój mandat. Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że EBC złamał unijną zasadę proporcjonalności.  Jak pisze serwis Politico, jeśli jej nie będzie, Bundesbank, niemiecki bank centralny, nie będzie mógł dłużej uczestniczyć w programie. Zakwestionowanie udziału niemieckiego banku może oznaczać, że w przyszłości krajom południa Europy będzie trudniej sfinansować deficyt budżetowy. Ale co najważniejsze, rośnie też ryzyko funkcjonowania całej strefy euro. Kurs euro spadł, do dawno nienotowanego poziomy. Za europejską walutę płacono mniej niż 1,08 dolara, o dwa centy mniej niż na początku miesiąca. W stosunku do jena euro jest najsłabsze od ponad trzech lat. Werdykt trybunału w Karlsruhe nie obejmuje najnowszego programu EBC - PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme), uruchomionego w marcu w ramach przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu związanemu z koronawirusem. Jego wartość to 750 mld euro. Pozwala on na zakup zarówno obligacji rządów, jak i podmiotów prywatnych. Decyzja niemieckiego trybunału ma również wymiar pozagospodarczy. To również konflikt pomiędzy sądem konstytucyjnym jednego z państw Unii Europejskiej a Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE wypowiadał się już na temat programu PSPP. TSUE oceniał, że działania EBC były zgodne z europejskim prawem. Ten wyrok Niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego dowodzi, że to prawo krajowe ma ostatnie słowo, a nie wyroki TSUE.


Źródło: https://biznes.interia.pl, Gazeta Prawna,
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.