Powrót

POLITYKA

Netanjahu wiedział o planach Hamasu?


Celem rozszerzonej ofensywy lądowej jest zniszczenie rządów Hamasu w Strefie Gazy i sprowadzenie zakładników do domu, wyjaśnia premier Izraela. Wojna będzie trudna i długotrwała, mówi Netanjahu. To zapowiedź wyniszczenia przeciwnika w tym fizycznego. Już dziś są różne statystyki odnośnie zabitych w wyniku działań Izraela Palestyńczyków. Są poważne rozbieżności, bo są źródła, które podają, że ok. 8 800 zabitych, a inne mówią o 18 tysiącach. Pojawiły się głosy, że  Netanjahu wiedział o planach Hamasu, ale to było mu na rękę. Obecny premier Izraela jest znany z nienawiści do Palestyńczyków i brutalnej polityki wobec tej nacji.

Publikacja: 29.10.2023


Poza tym ma spore kłopoty z prawem i ta wojna byłą mu na rękę. Zgodnie ze starą zasadą, że wewnętrzne kłopoty najlepiej przykryje „wróg”.  Jak pisał niemiecki FAZ masowe naloty, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku tygodni, zadały Hamasowi „poważny cios”. „Jednakże jesteśmy dopiero na początku” – podkreślił Netanjahu. Wojna będzie „trudna i długotrwała”. Netanjahu powiedział, że pokonanie Hamasu byłoby „egzystencjalnym wyzwaniem” dla Izraela. Próbował nawet wciągnąć Iran. Wprawdzie nie potrafił powiedzieć, czy Iran był zaangażowany w planowanie ataku  radykalnego islamskiego ugrupowania Hamas na 7 października. Ale Republika Islamska jest jednym z finansistów grupy. Kancelaria premiera Izraela wydała w sobotę wieczorem oświadczenie, w którym zaprzecza, jakoby Benjamin Netanjahu miał wiedzieć wcześniej o zamiarach Hamasu. "Wbrew fałszywym twierdzeniom, w żadnym wypadku i na żadnym etapie premier Netanjahu nie był ostrzegany o zamiarach wojennych Hamasu" – podano.

"Wręcz przeciwnie, wszyscy funkcjonariusze bezpieczeństwa, w tym szef Rady Bezpieczeństwa i szef izraelskich służb specjalnych oszacowali, że Hamas został odstraszony. Taką ocenę wielokrotnie przedstawiały premierowi i Radzie Ministrów wszystkie siły bezpieczeństwa i wywiad" - napisano w oświadczeniu.

Jednak nie wszyscy wierzą w te oficjalne zapewnienia o niepokalanej niewinności i uczciwej odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście premier Izraela dysonując tak wielkim i sprawnym wywiadem – nie miał choćby bladego pojęcia i jest jak kryształ....
źródło: https://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/netanjahu-zweite-phase-des-gaza-kriegs-hat-begonnen-19275795.html,  https://wydarzenia.interia.pl/raport-wojna-w-izraelu/news-izrael-stanowczo-zaprzecza-premier-nie-byl-ostrzegany,nId,7116779#utm_source=paste&ut m_medium=paste&utm_campaign=chrome


Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .
Reklama