Komentator Redakcja
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia . Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności .

-GOSPODARKA-
Azylanci będą pracować przy zbiorze szparagów? Część niemieckich pomysłów może przydać się Polakom.
/30.03.2020/ Ministrowie rolnictwa Julia Kloeckner (CDU) i minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer (CSU), chcą umożliwić podjęcie pracy przez osoby ubiegające się o azyl, a które nie mają pozwolenia na pracę. Takie oświadczenie przekazała Julia Kloeckner w rozmowie z grupą medialną Funke. Propozycja minister dotyczyć będzie głównie ludzi z takich krajów  jak Albania, Bośnia i Hercegowina, Serbia albo Czarnogóra. Z kolei minister Seehofer zarządził w środę 25 marca, że pomocnicy przy żniwach i inni pracownicy sezonowi w rolnictwie nie mogą wjeżdżać do Niemiec z powodu epidemii koronawirusa. Julia Kloeckner zwróciła uwagę, że wielu niemieckich rolników jest tym
reklama
głęboko zaniepokojonych. Aby ratować sytuacje niemieckie władze uchwaliły cały pakiet w dotychczas obowiązujących przepisach. Osoby korzystające z federalnej ustawy stypendialnej (BAfoeG) albo pobierające wynagrodzenie za pracę w niepełnym wymiarze godzin mogą podjąć pracę w rolnictwie bez wliczania im uzyskanych tam zarobków do ich dochodów. Dodatkowo zagraniczni pracownicy sezonowi, którzy już przebywają w Niemczech, mogą w tym sezonie pracować w rolnictwie przez 115, a nie, jak do tej pory przez 70 dni. Mogą to robić bez konieczności płacenia stawek ubezpieczenia społecznego. Część niemieckich rozwiązań  może być również wykorzystana w Polsce. Także i u nas będzie deficyt rąk do pracy w rolnictwie zwłaszcza w czasie zbirów owoców miękkich i żniw. Poluzowanie przepisów i umożliwienie pracy obcokrajowcom, którzy pozostali w Polsce – może być częściowym rozwiązaniem problemu.
reklama
reklama

Drogi Czytelniku/Czytelniczko Komentator Europa-Niemcy-Polska nie gromadzi, ani nie przetwarza w celach marketingowych, ani innych Państwa danych. Strona zamieszcza reklamy zewnętrznych partnerów, a na ich politykę nie mamy żadnego wpływu. Zamieszczane są również linki zewnętrze, na które nie mamy wpływu. Swoją decyzję zawsze mozesz zmienić. Wystarczy namieść odpowiednie zmiany w ustawieniach. Tu o naszej polityce prywatności. Jeśli się z tym nie zgadzasz  napisz bezpośrednio do naszych partnerów, lub zrezygnuj z korzystania ze strony. Jeśli się zgadzasz, pozostań naszym Czytelnikiem.